Dünya
  • 18.11.2023 12:00

Gazze'ye saldıran İsrail'e New York'ta tepki

Filistin lehine slogan atan göstericiler, Gazze'deki soykırımın durdurulmasını istedi. Gösteride zaman zaman gerginlik yaşandı.

ABD'nin New York kentinde İsrail'e tepki, Gazze'ye destek gösterisi düzenlendi.

Binlerce kişi, Manhattan'daki Milli Kütüphane önünde toplandı.

Aktivistler, 5. Cadde'den 8. Cadde'deki Milli Postane binasına kadar yürüyerek şehir trafiğini felç etti.

Acil ateşkes istediler

Gazze için acil ateşkes yapılmasını isteyen grup, ABD'nin İsrail'e yardımlarına son vermesi çağrısında bulundu.

Sosyal medya üzerinden organize olarak çok büyük bir kalabalık toplayan aktivistler arasında barış yanlısı bazı İsrail asıllı ABD vatandaşları da yer aldı.

Gösteride tansiyon yükseldi

Saatler süren yürüyüş esnasında Filistin lehine slogan atan göstericilerle, az sayıdaki İsrail yanlıları arasında zaman zaman tansiyon yükseldi. Polis bazı göstericilere müdahale etti.

"Gazze'deki soykırım durdurulsun"

Protestocu grup sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, "Filistin'in devam eden kolonizasyonu ve Gazze'deki soykırımın" durdurulması için destek istedi.

12 bin aşkın kişi katledildi

7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bini aşkın kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 206 Filistinli hayatını kaybetti.

Hastanelere baskın

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu.

İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Güncellenme Tarihi : 18.11.2023 10:04

İLGİLİ HABERLER