Asayiş
  • 30.4.2007 20:22

GÜLER: "ÇELEBİ'Yİ TAKSİM'DE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIM"

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin 1 Mayıs için, ''Biz mutlaka Taksim'de olacağız, çiçeklerle geleceğiz'' dediğini belirterek, Çelebi ve DİSK yöneticilerini anma yapmak için Taksim'de görmekten mutluluk duyacağını, ancak 50-60 bin kişiyle kitlesel bir eylem yapılmak istenmesine izin veremeyeceklerini bildirdi.
     Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde 1 Mayıs için alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin toplantının ardından yaptıkları açıklama üzerine, DİSK Genel Başkanı Çelebi'nin bir televizyon kanalında konuştuğunu öğrendiğini söyledi.
     Her yıl Kazancı Yokuşu'na çiçekler bırakıldığını, saygı duruşu yapıldığını anımsatan Vali Güler, şöyle devam etti:
     ''1977'de yaşanan acı olayın 30. yıl dönümü. Bu da bizim tarihimizde çok kötü bir olay olarak kalmıştır. Süleyman Çelebi'yi, değerli sendika yöneticilerini anma anlamında orada görmekten mutluluk duyarım ama bir kitlesel eylemle, 50-60 bin kişiyle Taksim'e gelinmesinin mümkün olmadığını belirtmek isterim. Böyle bir talebi karşılamamız mümkün değildir. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre orası gösteri alanı değildir. Biz bu konuda DİSK'in sağduyulu davranmasını, herhangi bir olay yaşanmaması için kendilerinden özellikle duyarlı olmalarını rica ediyoruz.''
     Muammer Güler, illegal grupların yarın provokatif eylemler için hazırlandıklarının da bilgileri arasında bulunduğunu vurgulayarak, ''Bu nedenle yoğun güvenlik önlemleri almak zorunda kaldık. Bu, günlük hayatı etkileyecek bir tedbirdir. Ancak kamu düzenini sağlamak için bundan başka çaremiz yoktu'' dedi.

İLGİLİ HABERLER