Gündem
  • 28.11.2023 13:55

HAMAS'ı öldürmekten başka çare yok diyen Musk, dünyayı ayaklandırdı

Elon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandı..
HAMAS üyelerini öldürülmekten başka çare yok diyen Musk'a tepkiler giderek artıyor. Sözde demokrasi havariliğine soyunan Musk'ın tek tarafı dinleyip karşıyı görmeden hüküm vermesi sosyal medyada ve kendi platformu X'de sert eleştirilere neden oldu.
Tepkiler üzerine bir zikzak daha çizdi.
Milyoner Elon Musk, Başbakan Benjamin Netanyahu ile sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı görüşmede İsrail-Hamas savaşı sonrasında Gazze'nin yeniden inşasına yardım etmek istediğini söyledi. 
Tesla, SpaceX ve sosyal medya platformu X'in sahibi Elon Musk, Filistin paylaşımlarına izin verdiği için reklamlarını çeken dünya devleri, ABD ve İsrail ziyareti sonrası İsrail karşıtlığından geri adım attı.

İsrail'in, 7 Ekim'de Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'de yeniden başlattığı katliam saldırıları sürerken, İsrail'i ziyaret eden Elon Musk skandal bir Gazze açıklaması yaptı.

Elon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandı

Elon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandı

ELON MUSK'TAN GERİ VİTES!

Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, satın aldığı X sosyal medya platformunda Filistin paylaşımlarına izin verdiği için başta Yahudi lobisi, ABD ve platformdan reklamlarını çeken dünya devi global şirketlerin baskısına dayanamadı.

'HAMAS'I ÖLDÜRMEKTEN BAŞKA BİR ÇARE YOK'

İsrail'i ziyaret ederek Başbakan Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Herzog ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından konuşan Musk,

"İnsanların öldürüldüğü (İsrail) yerleri görmek, kesinlikle duygusal açıdan zor bir gündü diyebilirim. Az önce Başbakan Netanyahu ile de konuştum. Bence Gazze ile ilgili üç şey var. (Hamas'ı kast ederek) Sivilleri öldürmekte ısrar edenleri öldürmekten başka bir seçenek yok. Fikirlerini değiştirmeyecekler." dedi.

Elon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandıElon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandı

'GAZZE'DE EĞİTİM DEĞİŞMELİ Kİ YENİ KATİL NESİL YETİŞMESİN'

Gazze ile ilgili de skandal bir açıklama yapan Musk, "Ve ikinci şey de Gazze'de eğitimi değiştirmek gerek ki yeni nesil katiller yetişmesin." ifadelerini kullandı.

Elon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandıElon Musk, İsrail'e boyun eğdi! Gazze için kan donduran sözler! Tüm dünya ayaklandı

GAZZE ZULMÜNE ORTAK OLMUŞTU

Musk 28 Ekim'de X'ten yaptığı açıklamada, sahibi olduğu Starlink uydu internet sistemi firmasının Gazze Şeridi'ndeki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını duyurmuştu. Fakat daha sonra Yahudi lobisinden gelen baskılar nedeniyle kararından dönmüş ve Gazze Şeridi'ne internet verilmemesi için İsrail'le prensipte anlaşmıştı.

Avrupa Komisyonu ve Apple, Disney ve IBM gibi Yahudi lobileriyle bağlantılı büyük şirketler, X platformundaki reklam harcamalarını askıya almıştı.

Elon Musk'un Starlink'i teknik olarak Gazze'ye internet hizmeti sağlayabilir mi?

SpaceX tarafından işletilen uydu internet girişimi, Dünya'ya çok yakın yörüngede, yüzeyden yaklaşık 550 km (340 mil) uzakta dönen "binlerce uydudan oluşan bir takımyıldızdan" oluşuyor ve dünyanın kırsal ve izole bölgelerinde internet hizmetlerinin sağlanmasını kolaylaştırıyor. internet terminallerinin ve kablolarının güçlü olmadığı yerler.

SpaceX CEO'su Musk ilk olarak Gazze için Starlink desteği çağrısında bulunan bir gönderiye yanıt verdi ve kuşatma altındaki bölgede yer bağlantıları konusunda kimin yetkiye sahip olduğunun net olmadığını ve "Gazze'den hiçbir terminalin takımyıldızımızla iletişim kurmaya çalışmadığını" söyledi.

Musk'un Gazze'deki iletişimi Starlink aracılığıyla desteklemesi yönündeki çağrıların hız kazanmasının ardından milyarder iş adamı, "Starlink, Gazze'deki uluslararası kabul görmüş yardım kuruluşlarıyla bağlantıyı destekleyecektir" açıklamasını yaptı.

Starlink Gazze'de çalışabilir mi?

Starlink'in sloganı "hiç beklemediğiniz yerde bağlantı" vaadi olsa da, Doha merkezli Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları doçenti Marc Owen Jones, bunun Gazze'de işe yarayıp yaramayacağından emin değil.

“X'te Starlink'in Gazze'ye enerji vermesi gerektiğini söyleyen 500.000 gönderi gördük. Ancak insanlar aslında 'Gazze için Starlink'in imkansız olduğunu kabul etmiyorlar" dedi.

“Gazze'deki Starlink terminallerinin veya antenlerinin kaçak yollarla içeri sokulması ve geniş ölçekte dağıtılması zor olacaktır. Owen Jones, Al Jazeera'ye "İsrail hükümetinin bunun yasal ithalatına izin vermesi pek olası değil" dedi.

“Ama diyelim ki Starlink içeri girdi. Nasıl çalıştırılacak? Şu anda Gazze'de yakıt yok."

Gazze Şeridi 2007'den bu yana İsrail ablukası altında. İsrail, Gazze'nin hava sahasını ve karasularını kontrol ediyor ve Gazze'nin üç sınır geçiş noktasından ikisine giren ve çıkan tüm mal ve hizmetleri düzenliyor. Üçüncü geçiş ise Mısır'ın kontrolünde.

Owen Jones ayrıca Starlink ağının Gazze'de onaylanması gereken yer istasyonlarına dayandığını ve bunun mevcut duruma uymasının pek olası olmadığını belirtti.

Güncellenme Tarihi : 28.11.2023 14:38

İLGİLİ HABERLER