Gündem
  • 1.4.2024 02:49

Hatay'da kıran kırana geçen yarışı kim kazandı

Kampanya sürecinde çok tartışılan Hatay'da kim kazandı, hangi parti ne kadar oy aldı?

Kampanya sırasında siyasi parti liderlerinin en fazla ziyaret ettiği kent olma özelliğini taşıyan Hatay’da Lütfü Savaş’ın deprem sonrası performansı tartışmaların odak noktasını oluşturdu.

Hatay'da hangi partinin adayı büyükşehir belediye başkanlığını kazandı, gündemde çok tartışılan isim ve partilerin oy oranları ne oldu?

Oyların yaklaşık yüzde 57,29'unun sayıldığı Hatay'da CHP adayı Lütfü Savaş yüzde 43,6 ile başa baş yarışta öne geçerken AK Parti adayı Mehmet Öntürk yüzde 43,46 oranında oy alarak ikinci sırada yer aldığı görülüyor.   

Oyların yüzde 99.36'sı sayıldığında AK Partili Mehmet Önel 4 bin oy farkla Lütfü Savaşı geride bıraktı

Yeniden Refah'ın sayılan oyların yüzde 2,15'ini aldığı ve üçüncü sıraya yerleştiği sayımda TİP yüzde 1,66 oy oranına ulaştı. 

Lütfü Savaş'ın adaylığı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde geçen yıl büyük yıkıma uğrayan Hatay, yerel seçim öncesi adaylarla ilgili çıkan tartışmalarla isminden hayli bahsettirdi.

Muhalefetteki CHP’nin mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı yeniden aday gösterme konusunda uzun süre tereddüt etmesi ve yaptığı anketler sonucu seçime kısa bir süre kala Savaş konusunda karar kılması, parti içinde yoğun tartışmalara neden oldu.

Kampanya sırasında siyasi parti liderlerinin en fazla ziyaret ettiği kent olma özelliğini taşıyan Hatay’da Lütfü Savaş’ın deprem sonrası performansı tartışmaların odak noktasını oluşturdu.

CHP yönetimi, Hatay il ve ilçe örgütleri ve ilçe belediye başkan adaylarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda bu kararın alındığını duyurdu.

TİP Gökhan Zan'dan desteğini neden çekti?

Bunun dışında Türkiye İşçi Partisi (TİP) önce eski milli futbolcu Gökhan Zan’ı bu kentte parti adayı olarak ilan etmesi ardından ortaya yolsuzluk iddialarıyla birlikte bundan vazgeçmesi üzerine yerel seçimler öncesi kampanyada Hatay en tartışmalı illerden biri haline geldi.

TİP, yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiği Zan’ı, “partinin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddiaları” gerekçe göstererek adaylıktan çekti.

TİP Milletvekili Ahmet Şık, ses kayıtlarının "gerçek" olduğuna yönelik teknik rapor sonrası Zan'a çekilme çağrısı yaptıklarını söyledi.

Ahmet Şık basına yaptığı açıklamada, Zan'ın TRT'de spor yorumcusu olmak için pazarlığı yaptığını kendisine itiraf ettiğini de iddia etti.

Gökhan Zan'ın seçime bağımsız aday olarak girme kararı

Gökhan Zan, söz konusu ses kayıtları için kumpas ve şantaj iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulundu ve seçimlere bağımsız aday olarak girme kararı aldı.

Depremler sonucu resmi verilere göre Hatay’da 24 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 265 binden fazla bina ve iş yeri yıkıldı. Kent merkezinin yüzde 90'ı yok olurken, altyapısı ve ulaşım ağı çöken kentte 60 bini aşkın konteynerde 205 bini aşkın depremzede yaşamak zorunda bırakıldı.

Yerel seçim kampanyasında Hatay’ın yeniden imarına yönelik projeler ve vaatler, en fazla tartışılan konuların başında geldi.

Güncellenme Tarihi : 1.4.2024 09:56

İLGİLİ HABERLER