Eğitim
  • 31.8.2014 16:22

Havacı Astsubaylar'ın mezuniyet heyecanı

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün de katıldığı görkemli törende konuşan Hava Teknik Okullar Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, "Bugün, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, vatanları uğrunda hayatlarını seve seve feda etmeye hazır, yürekleri korkusuz genç havacılarımızın onur günüdür" dedi.

Gaziemir İlçesi'ndeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Teknik Okullar Komutanlığı Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda eğitimlerini tamamlayan genç astsubaylar için bugün mezuniyet töreni düzenlendi. Törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, Hava Eğitim Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Çetin, Hava Teknik Okullar Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile mezun olan askerlerin aileleri katıldı. Asker ve davetlilerin yerlerini almasının ardından başlayan törende konuşan Hava Pilot Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, "Bugün, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, vatanları uğrunda hayatlarını seve seve feda etmeye hazır, yürekleri korkusuz genç havacılarımızın onur günüdür. Karşınızda iki yıllık Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'nu başarıyla tamamlayan 328 genç astsubayımız bulunmaktadır. Yeni mezun astsubaylarımızdan 2'si Afgan misafir askeri personel olup, 9'u Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 25'i Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 3'ü Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 289'u da Hava Kuvvetleri Komutanlığı saflarına katılacaktır" diye konuştu.

Ardından Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu 2014 devresini birincilikle tamamlayan Astsubay Çavuş Abdülkadir Doğan bir konuşma yaptı. Astsubay Çavuş Doğan, "21'inci Yüzyıl'ın modern Hava Kuvvetleri'nin mensubu olan bizler, Hava Kuvvetleri'nin temel değerlerini özümsemiş astsubaylar olarak, görevimizi en iyi şekilde yapacak niteliklerle mezun oluyoruz. Cumhuriyet ve özgürlüğümüze kast edecek her türlü tehlike karşısında görev ve vazife uğrunda hayatımızı seve seve feda edeceğimize dair and içtik" dedi. Daha sonra Astsubay Çavuş Doğan ile yeni mezunlar hep bir ağızdan and içti.

Genç astsubaylar diplomalarını alıp tören geçişi yaptı, bu sırada Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı jetler tören alanından geçti. Sonra, astsubaylar ailelerine karanfil fırlatıp mezun olmanın mutluluğunu doyasıya yaşadı. Zaman zaman duygulu anlar yaşayan aileler, törenin ardından çocuklarının yanına koşup mutluluklarını paylaştı.

Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)

İLGİLİ HABERLER