Gündem
  • 17.3.2023 23:00

HDP PKK'nın Altılı Masa'ya ileri sürdüğü şartları duyurdu: TSK mensupları yargılanacak

HDP terör örgütü PKK'nın Altılı Masa'ya ileri sürdüğü şartları duyurdu: TSK mensupları yargılanacak

Altılı Koalisyon'un 'gizli' ortağı HDP ile Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi beklenirken HDP Gençlik Teşkilatı sosyal medyadan partilerinin sunduğu şartları duyurdu. HDP cephesinden öne sürülen şartlar ise tam anlamıyla Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne kast eden talepler olarak göze çarpıyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun destek istediği HDP tarafından gelen talepler arasında, anadilde eğitim, Kürdistan gerçeğini kabul etme, kayyum belediyelerin iadesi ve korucuların yargılanması gibi skandal talepler var. Özellikle milliyetçi olduğu iddiasında bulunan İYİ Parti ve Genel Başkanı Meral Akşener'in önümüzdeki günlerde bu konuda nasıl tepki vereceği ise merak konusu.

Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki günlerde HDP ile görüşmesi beklenirken HDP'den peş peşe açıklamalar geliyor. HDP Gençlik Teşkilatı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, terör örgütü PKK'nın Altılı Masa'ya ileri sürdüğü şartlar sıralandı. Yapılan paylaşımda "Terörle mücadele eden TSK mensupları yargılanacak. İlkokuldan itibaren anadil konulacak. Doğu ve Güneydoğu'ya özerklik verilecek. Teröre bulaşan belediyelerdeki kayyumlar geri alınacak." ifadelerine yer verildi.

Adaylığını duyurmasının ardından HDP'den tebrik mesajları alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki günlerde HDP ile bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu'nun beklenen görüşmesinin öncesinde HDP'den peş peşe mesajlar gelmeye başladı.

HDP Altılı Masa'ya şartlarını sunmaya başladı

Önceki gün bir televizyon yayınına katılan HDP'li Ali Kenanoğlu yaptığı açıklama ile muhalefetten beklentilerini sıraladı. Kenanoğlu şöyle konuştu:

"Altılı Masa'da CHP dışındaki partilerin tamamının oylarını toplasanız HDP kadar yapmıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'nı en çok hak eden partiyiz."

Kenanoğlu'nun bu mesajının ardından bir açıklama da HDP Gençlik Teşkilatı'ndan geldi. HDP Gençlik Teşkilatı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Koruculuk sistemi lağvedilecek suça karışan korucular yargılanacaktır." maddesiyle TSK mensupları hedef alındı.

Açık açık TSK mensuplarını hedef aldılar

İşte HDP'nin Altılı Masa'ya katılmak için sunduğu şartlar:

"Koruculuk sistemi lağvedilecek suça karışan korucular yargılanacaktır.

Eğitimin bütün kademelerinde anadilde eğitim görülecektir. Bunu içselleştiremeyen, önyargı ile yaklaşan siyasi anlayışla uzlaşamayız. 6’lı masa 7’li masa olacaksa sözümüz budur.

HDP, Kürdistan gerçekliğine uygun olarak ortak vatan, demokratik anayasa kapsamında bu hakikatin yasal statü temelinde kabul görmesi için mücadele eder.

OHAL kaldırılacak ve OHAL’e dayanılarak kayyum atanan belediye eş başkanları derhal görevlerine iade edilecektir.

Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’deki demokrasi sorunu başta olmak hiç bir temel sorunun çözülmeyeceği açıktır. Sadece son bir kaç yılda yaşadıklarımız bile bunu kanıtlamaktadır."


Güncellenme Tarihi : 17.3.2023 23:33

İLGİLİ HABERLER