Asayiş
  • 31.1.2016 11:11

HDP'den PKK'ya koli koli yardım

Şırnak Cizre'de teröristlerce kazılan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması ve tuzaklanan el yapımı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla başlatılan "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu" sürdü. Operasyon kapsamında teröristlerden arındırılan Cudi Mahallesi Vatan Sokak'ta kontrol yapan güvenlik güçleri, bir evin bahçesine kazılmış, yaklaşık 2 metre genişliğinde tünel buldu. Teröristlerce sızma ve kaçma amacıyla kullanıldığı değerlendirilen tünelde tuzaklanmış el yapımı patlayıcı olduğunu belirleyen güvenlik güçleri, patlayıcıyı imha etti. Patlamanın etkisiyle göçük oluşan tünelin, başka bir eve açıldığı değerlendiriliyor.
Kutular ilaç dolu

Güvenlik güçlerinin, teröristlerin depo olarak kullandığı hücre evinde yaptığı aramada çuvallar içinde bol miktarda gıda maddesi, ilaç, şarjör ve mühimmat ele geçirildi. Birçok kutu üzerinde PKK ile kol kola giren HDP'nin belediyeleri tarafından gönderildiğine dair logo ve yazılar bulunması dikkatlerden kaçmadı.

El altından veriliyor

Güvenlik kaynakları, HDP'li belediyelerin, vatandaşa 'sosyal yardım' adı altında dağıtılması için hazırlanan kolileri terör örgütüne el altından ulaştırdığını belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda da, birçok terör yuvasından HDP'li belediyelere ait araç ve gereçler çıkmış, güvenlik güçleri tarafından baskın düzenlenen bir mağarada ise HDP'ye ait bildirge ile broşürler ele geçirilmişti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, PKK'ya destek verdiklerini inkar etmiş, "Aramızda organik bir bağ bulunmuyor" açıklamasını yapmıştı. Öte yandan HDP'li belediyelere ait 'yardım kolileri'nin bulunduğu hücre evinde kullanılmamış battaniye, yorgan ve nevresim takımları dikkati çekti. Başka bir evde de el yapımı patlayıcı ile bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat bulan güvenlik güçleri, olası tuzaklara karşı tedbirleri artırdı.

Sur'da sona yaklaşıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde birçok mahalleyi hendek kazarak, barikat kurarak savaş alanına çeviren PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda, güvenlik güçleri sona yaklaştı. 50'den fazla barikatın kaldırıldığı, onlarca tuzaklanan bombanın imha edildiği ilçedenin büyük kısmı teröristlerden temizlendi. Zaman zaman çatışma alanlarında siyah üniformalı kişilerin bulunduğu belirtilirken, teröristlerin miğfer kullandığı öğrenildi. Bölgede Suriye'nin Kobani bölgesinden gelen 6-7 keskin nişancının güvenlik güçlerine ateş açtığı belirtiliyor. Ele geçirilen malzemeler isePKK'lı keskin nişancıların özel olarak eğitildiğini ortaya çıkarttı. 

Sabah

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 16:27

İLGİLİ HABERLER