Gündem
  • 26.6.2023 20:32

HDPKK'dan Merdan'a Öcalan desteği

PKK elebaşına methiyeler düzen Merdan Yanardağ'a HDP'den sonra CHP de sahip çıktı: İyi bir vatanseverdir
CHP tarafından fonlanan Tele 1'in Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayında, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'dan övgüyle bahsetti. Skandal gelişme sonrası hakkında soruşturma başlatılan Yanardağ, bugün gözaltına alındı. Teröristbaşına güzelleme yapması nedeniyle Yanardağ'a ilk destek örgütün siyasi kolu HDP'den gelirken, CHP'li isimler de art arda destek mesajları yayınladı. CHP'li Tuncay Özkan, "Merdan Yanardağ bir vatanseverdir. Türkiye’ye yazık ediyorsunuz." açıklamasında bulundu.

HDP'den sonra CHP de sahip çıktı: Çok iyi bir vatanseverdir

Yanardağ için CHP'li isimler de art arda destek mesajları yayınladı.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Yanardağ'ı vatansever ilan edip, "Bu bir gözdağıdır. Anlamsızdır. Fikirlerini beğenmediklerinizi polis ve yargı yoluyla dizayn etmekten vazgeçin. Türkiye’ye yazık ediyorsunuz." paylaşımını yaptı.

CHP'li Yıldırım Kaya ise, "Merdan Yanardağ gazetecidir! Susturamazsınız." ifadeleriyle skandala arka çıktı.

Bebek katili Öcalan'a övgüler düzmüştü! HDP'den Merdan Yanardağ'ın skandal sözlerine destek

CHP tarafından fonlanan Tele 1'in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın bebek katili Abdullah Öcalan'ın serbest kalması gerektiğini söylemiş ve teröristbaşını filozofa benzetmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin kanalla ilgili inceleme başlatıldığını açıklarken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma başlattı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından terör örgütü PKK'nın siyasi kanadı HDP'den de konuyla ilgili skandal bir açıklama geldi. Yanardağ'ı savunan Kandil'in partisi, asılsız iddialarla hükümeti suçladı. Öte yandan gelen son dakika bilgisine göre; Merdan Yanardağ gözaltına alındı. İşte detaylar... 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından fonlanan Tele 1'in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ; teröristbaşı Abdullah Öcalan'a övgüler yağdırdı.

Yanardağ, siyasi mahkum' olarak bahsettiği bebek katili Öcalan hakkında, "70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan 25 yıldır kesintisiz hapiste. Türkiye'de en uzun süre yatan siyasi mahkumdur. Normal infaz yasaları geçerli olsa serbest bırakılması gerekiyor. Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu. Çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir." ifadelerini kullandı. 

Yanardağ, teröristbaşı Öcalan'a uygulan tecritin kaldırılması gerektiğini de belirtti.

RTÜK: TELE 1 HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

Merdan Yanardağ'ın canlı yayındaki skandal sözlerinin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından açıklama yaptı. Şahin, Tele 1 hakkında inceleme başlatıldığını ifade etti.

Şahin, şu ifadeleri kullandı:

"Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

GAZETECİ MERDAN YANARDAĞ HAKKINDA SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise Tele 1'deki açıklamaları nedeniyle Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dün bir televizyon programında gazeteci Merdan Yanardağ'ın bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında açıklamaları nedeniyle "Suçu ve Suçluyu Övme" ve "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından resen soruşturma başlattı. 

HDP'DEN MERDAN YANARDAĞ'A DESTEK

Yaşanan bu gelişmelerin ardından terör örgütü PKK'nın siyasi kanadı HDP'den de konuyla ilgili skandal bir açıklama geldi. Merdan Yanardağ'a sahip çıkan HDP, asılsız iddialarla hükümeti suçladı. Bebek katili Öcalan için "Sayın" ifadesini kullanan HDP, ayrıca tehditler savurarak yargıyı hedef aldı.

Bebek katili Öcalan'a övgüler düzmüştü! HDP'den Merdan Yanardağ'ın skandal sözlerine destek

İşte o skandal açıklama

GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan gelen son dakika haberine göre; Merdan Yanardağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Suçu ve Suçluyu Övmek" ve "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 26.6.2023 20:43

İLGİLİ HABERLER