Gündem
  • 30.7.2020 11:47

HDP'li Tuma Çelik'in tecavüz ettiği kadın yaşadığı dehşeti TBMM'de anlattı

HDP'li Tuma Çelik'in tecavüz ettiği D.K: Susmam için tehdit etti şikayet edemedim

HDP'li vekil Tuma Çelik'in tecavüz ettiği D.K. Meclis'te ifade verdi: Kahveyi içtikten sonra bayıldım. Çocuklarımın can güvenliği de tehlikedeydi, şikayet edemedim.

Tecavüz skandalı ortaya çıktıktan sonra HDP'den istifa eden Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması için oluşturulan hazırlık komisyonu mağdure D.K'yı dinledi. Son derece duygusal anların yaşandığı komisyonda D.K'nın zaman zaman gözyaşlarına engel olamadığı görüldü. D.K, süreci paylaştıktan sonra milletvekillerinin sorularını da yanıtladı.

AİLESİNİN EVİ SANDIM
D.K, "Cinsel saldırının gerçekleştiği ev bir dernek başkanına ait. Neden, Tuma Çelik ile baş başa oraya gittiniz" sorusuna, "Ben gittiğimiz yerin dernek başkanına ait olduğunu bilmiyordum. Tuma Çelik'in ailesinin evine gittiğimizi sanıyordum" dedi.KAHVEME İLAÇ KOYDU
Saldırıda bulunurken karşı koymadın mı" sorusuna da "Ben eve girdiğimizde daha önceden bir hazırlık yapıldığını gördüm. Daha sonra kahve ikram edildi. Kahveyi içtikten sonra bayıldım" yanıtını verdi.

ŞİKÂYET EDEMEDİM
D.K, milletvekillerinin şikayet etmekte neden geç kaldığını sorması üzerine de, şu yanıtı verdi:
Bizim ailemizin büyük çoğunluğu HDP'li. Böyle bir şikayette bulunmaya onun için korktum. Benim üniversiteye giden çocuklarım var. Sadece benim değil, çocuklarımın can güvenliği de tehlikedeydi, şikâyet edemedim.

AĞUSTOS SONU ÇAĞRILACAK
Komisyon, Tuma Çelik'in Ağustos ayı sonuna doğru (20 Ağustos gibi) savunmasını yapması için hazırlık komisyonuna çağrılmasını kararlaştırdı. Çelik, kendi gelip savunma yapabileceği gibi bir başka milletvekili de bu görevi üstlenebiliyor. Çelik'in savunmasını yazılı yapması seçeneği de bulunuyor.

HDP VEKİLLİK İÇİN TECAVÜZÜ ÖRTTÜ
D.K, HDP'li kadın milletvekili ile yaptığı görüşmeyi de anlattı. D.K'nın sözleri HDP'nin iğrenç yüzünü, milletvekiliği için tecavüzü bile örttüklerini ortaya koydu. D.K, "Görüştüğüm HDP'li kadınlar bana 'Şu sıralarda kayyum ile uğraşıyoruz. Kaybedecek bir milletvekilimiz bile yok' dedi.

HDP MİLLETVEKİLLERİ ‘OLAYI KAPAT’ DEMİŞLER

Cinsel saldırı mağduru D.K., Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Üç çocuk annesi olduğunu ve bu olaydan dolayı çok sarsıldığını anlatan D.K., olay üzerine HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’dan yardım istediğini anlatmış. HDP’nin iki kadın milletvekilinin kendisine sahip çıkmadığını, “İki kadın milletvekili bana ‘olayı kapat’ diyerek vazgeçirmek istediler” diyerek anlatmış. D.K. HDP milletvekillerinin kendisiyle alay ettiğini ve “Sana doktor göndereceğiz” dediklerini ifade etmiş.

D.K. olayı üzerine konuştuğum HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise olayın başta kendilerine farklı aksettiğini belirterek, “Kadının beyanı esastır. Bu işin peşini bırakmayacağız” demişti. Buldan, sözlerinin arkasında duruyor.

D.K. çok iğrenç bir saldırıya maruz kaldı. Ancak onun mücadelesiyle cinsel saldırıya uğrayan kadınlara Meclis yolu açıldı. Bu tür olaylarda Meclis artık mağdure kadınları da dinleyecek, dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili ise hesabını yargıda verecek. Tuma Çelik’in dediği gibi “Ben milletvekiliyim, dokunulmazlığım var” devri bitti. Kadına dokunana dokunulacak. Yoksa bu iğrençliklerin önüne geçemeyiz.

 

Güncellenme Tarihi : 30.7.2020 11:58

İLGİLİ HABERLER