Dünya
  • 22.3.2023 14:33

Helikopterle ilgili ABD'den yeni açıklama: İlgimiz yok!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Irak’ın Duhok kentinde düşen ve içerisinde PKK/YPG üyelerinin bulunduğu helikopter ile ilgili açıklama yaptı. ABD’nin helikopterle hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirten Ryder, “Bu helikopter olayında ABD’nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu görevin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok." ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD Sözcüsü Ryder, SDG ismini kullanan PKK/YPG’nin ABD’den aldığı silah ve fonları Türkiye’ye karşı kullanmayacağına ilişkin güvence veremedi…

Irak'ın Duhok kentinde 15 Mart'ta düşen ve içinde PKK/YPG üyelerinin bulunduğu helikopterle ilgili ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yeni bir açıklama geldi. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD'nin, Kuzey Irak'ta düşen PKK/YPG terör örgütü üyelerini taşıyan helikopterler ve Irak'ta aldıkları eğitimle ilgisi olmadığını iddia ederek, söz konusu helikopter uçuşlarını takip edip etmediklerine ilişkin açıklamada bulunmadı.

"ABD'NİN HİÇBİR İLGİSİ YOK"

ABD'nin Suriye'de desteklediği SDG ismini kullanan PKK/YPG terör örgütü mensuplarını taşıyan helikopterlerin Kuzey Irak'ta düşmesine ilişkin tartışma devam ediyor.

Pentagon Sözcüsü Ryder, AA muhabirinin günlük basın toplantısında, "Ortağınız (PKK/YPG) SDG, bir açıklama yaparak mensuplarını taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak'ta düştüğünü açıkladı. Açıklamada bunların bir eğitim değişim görevinde olduğu ifade ediliyor. ABD ordusunun Kuzey Irak'taki bu sözde eğitim değişim görevindeki rolü neydi? ABD tarafından sağlanan fonlar burada kullanıldı mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"ABD'nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok. SDG biliyorsunuz kendi başına bir güç ve biz de DEAŞ ile mücadele operasyonlarında onlarla ortaklık ediyoruz. Ama yine ifade ediyorum bu helikopter olayında ABD'nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu görevin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok."

TÜRKİYE'YE GÜVENCE VEREMEDİ

Bunun üzerine AA muhabiri, "Bilgimiz yok, dahlimiz yok diyorsunuz ama bu gücü ABD eğitiyor ve ABD donatıyor. ABD'nin sağladığı kabiliyetlerin ve fonların gelecekte NATO ortağınız Türkiye'ye karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?" sorusunu yöneltti.

SDG ismini kullanan PKK/YPG'nin ABD'den aldığı silah ve fonları Türkiye'ye kullanmayacağına ilişkin güvence veremeyen ABD'li general, örgütle DEAŞ'ın yenilmesi için ortaklık ettiklerini söyledi.

Güncellenme Tarihi : 22.3.2023 14:35

İLGİLİ HABERLER