Dünya
  • 27.4.2021 15:14

Hindistan'dan dehşet görüntüler!.. Ölüler yakılma sırasında

Hindistan'da Kovid krizi derinleşiyor: Yakılmak için bekleyen cesetler dünyayı dehşete düşürdü!

Covid kurbanlarının cesetleri Delhi sokaklarında sıraya dizildi

Koronavirüs pandemisinin yeni merkezi ilan edilen Hindistan'dan şoke eden görüntüler gelmeye devam ediyor. Kovid-19 krizi nedeniyle ambulans bulunamaması sonucu bir anne ölen oğlunu kendi imkanları ile hastaneden teslim aldı. Ülkede oksijen tüplerinin karaborsaya düştüğü, hastaların pencerelerden atlayarak intihar ettiği de gelen bilgiler arasında. Koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin yakılmak için sıra sıra dizildiği anlar ise adeta dünyanın kanını dondurdu.

Kişisel koruyucu ekipman (PPE) giyen bir sağlık çalışanı, Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde bir krematoryumda toplu ölü yakma sırasında koronavirüs hastalığından (COVID-19) ölenlerin cenaze ateşlerinin yanından geçiyor, 26 Nisan

 

Hindistan'dan gelen korkunç haberlere ve görüntülere bir yeni eklendi. Devlet bakanı yardımcısı da olan bir vekilin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım adeta kan dondurdu.

Bir Kovid kurbanı, Yeni Delhi'deki Ghazipur ölü yakma alanında bir ateşe atılmadan önce bir sedyede yatıyor.

T. Mano Thangaraj'ın sosyal medyadan paylaştığı videoda Kovid-19 yüzünden hayatını kaybeden ve yakılmak için bekleyen cesetlerden oluşan tarifsiz uzunluktaki sıra görülüyor.

PPE'deki aile üyeleri ve ambulans çalışanları, Yeni Delhi'deki bir kremasyon alanında Covid-19 koronavirüsten ölen bir kurbanın cesedini taşıyor

Üzeri çiçeklerle süslenmiş cesetler yerlere serili vaziyette yakılmak için sıralarını beklerken hayatını kaybeden kişilerin de çevrede üzüntü içinde beklediği görülüyor.

Delhi'deki krematoryumlar, ölen insan sayısıyla başa çıkmak için artık gece gündüz parklar, oyun alanları ve geçici ateş çukurlarına dönüştürülmüş otoparklarla çalışıyorlar.

Ülkedeki krematoryumların kapasitelerinin tamamen dolduğu ve cesetlerin sokaklarda yakılmaya başlandığı da Hindistan'dan gelen haberler arasında.

Ölü yakma işçileri Yeni Delhi'deki bir ölü yakma yerinde yakmak için vücutların üzerine odun yığıyorlar

Hindistan'da Kovid-19 nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesiyle krematoryumlarda yer kalmamasının ardından, ölüler geçici olarak inşa edilen mekanlarda yakılmaya başladı.

Aile üyeleri, Yeni Delhi'deki Ghazipur ölü yakma yerinde yakılmadan önce COVID-19 hastalığından ölen akrabaları için son cenaze törenlerini gerçekleştiriyor

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınlarının, ölülerini yakmalarına izin verilmeden önce saatlerce beklemek zorunda kaldığı ifade edildi.

Yakınları, Yeni Delhi'deki Ghazipur ölü yakma yerinde koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle ölenlerin yanan cenaze törenlerinin yanında duruyor.

Başkent Yeni Delhi'de Sarai Kale Han krematoryumunda en az 27 yeni platformun inşa edildiği, krematoryum çevresindeki parka 80 platformun daha eklendiği bilgisi paylaşıldı.

Aile üyeleri, Yeni Delhi'deki Ghazipur ölü yakma yerindeki toplu yakma sırasında COVID-19 hastalığından ölen hastaların birkaç cenaze töreninde yanmış gibi görünüyor.

Krematoryum görevlileri, sabahın erken saatlerinden gece yarısına kadar çalıştıklarını belirtirken, bir yetkili, Indian Express gazetesine yaptığı açıklamada, daha fazla platforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yeni Delhi'de giderek artan ölü sayıları nedeniyle cesetlerin yakılması için otopark, park ve boş alanların geçici krematoryumlara dönüştürülmesinin planladığı kaydedildi.

Son birkaç gündür vaka rekoru kıran Hindistan'da Kovid-19 krizi derinleşiyor. Yalnızca Yeni Delhi'de, 19-24 Nisan tarihleri arasında 1.777 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Başka bir deyişle her beş dakikada bir Kovid-19'a bağlı ölüm gerçekleşti.

Sık sık hastanelerin kriz ile mücadele edecek kapasiteyi geçtiği ve sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği uyarılarına sahne olan ülkeden yeni görüntüler geldi. Sosyal medyaya yansıyan görüntü ülkedeki sağlık krizinin boyutunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi.

Kovid-19 krizi nedeniyle ambulansların hastalara yetişemediği ülkede bir anne ölen oğlunu kendi imkanları ile hastaneden teslim aldı. Görüntüler kısa sürede ülkenin gündemine oturdu. Ancak ülkedeki tek sıkıntı ambulansların yetersiz kalması değil.OKSİJEN KARABORSAYA DÜŞTÜ

Sağlık malzemelerinin de azaldığı Hindistan'da pek çok sağlık ekipmanı karaborsaya düşmüş durumda. Bu malzemelerin başında da oksijen tüpü geliyor. Normalde 6 bin rupi fiyata sahip olan oksijen tüpünün karaborsaya düştüğü ve 50 bin rupiden alıcı bulduğu da gelen haberler arasında.

Vidisha bölgesindeki bir krematoryuma taşınan Kovid-19'dan ölen bir kişinin cansız bedeninin ambulanstan düştüğü anı gösteren görüntüler de ortaya çıktı. Times of India'nın yayınladığı görüntü ile ambulansların yetersiz kalması nedeniyle aynı araçta birden fazla naaşın taşındığı ortaya çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği Hindistan'da tedavi göremeyen hastaların intihar ettiği bilgisi yer aldı. Aynı habere göre, Tedavi göremeyen hastalar acılarına son verebilmek için balkonlardan atlayarak hayatlarına son vermeye başladı.Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 323 bin 144 vaka tespit edilirken toplam vaka sayısı 17 milyon 636 bin 307'ye yükseldi. Ülkede günlük vaka sayısı 22 Nisan'dan bu yana dünya genelinde şimdiye kadar görülen en yüksek seviyede seyrediyor. Daha önce 8 Ocak'ta ABD'de kaydedilen 307 bin 581 vaka bir ülkede görülen en yüksek günlük vaka sayısı olmuştu.

 

İLGİLİ HABERLER