Gündem
  • 18.6.2024 15:55

Hizbullah demir kubbe'ye diz çöktürdü.. İsrail yeni arayışa geçti

Demir Kubbe baş edemedi! İsrail onlara karşı çözüm arıyor
İsrail savunma sistemi Demir Kubbe'nin Hizbullah'ın İHA’larına karşı yetersiz kalmasının ardından İsrail yeni arayışlara girdi. İsrail Savunma Bakanlığı sorunun çözülmesi için açık çek verdi.

 HABER7
İsrail geçtiğimiz günlerde 7 Ekim'de başlayan savaştan bu yana kadar en kötü günlerden birini yaşadı. Hizbullah, Lübnan topraklarından fırlattığı 200'den fazla roket ve insansız hava aracı ile İsrail'i hedef aldı. Hizbullah'ın düzenlediği dronlu saldırılarda İsrail askerlerinin konuşlandığı üs ve hava savunma sistemi Demir Kubbe sistemleri vuruldu.

Hizbullah'ın saldırısının ardından söz konusu bölgelerin sakinleri olağanüstü hâl kapsamında güvenli yerlere sığınmak zorunda kaldı. Gerçekleşen saldırı aylardır devam eden savaşta en şiddetli günlerden birini yaşattı.

DEMİR KUBBE YETERSİZ KALDI
İsrail askerlerinin, üslerinin ve hava savunma sistemlerinin hedef alındığı saldırıda İsrail'in Demir Kubbe Hava Savunma Sisteminin eksikliği bir kez daha gözler önüne serildi. Demir Kubbe, Hizbullah'ın fırlattığı 200'den fazla roket ve insansız hava aracının birçoğunu etkisiz hale getiremedi. Hedef alınan bölgelerde çok büyük zararlar meydana geldi.

SALDIRI İSRAİL'DE KAOSA NEDEN OLDU

Hizbullah'ın gerçekleştirdiği saldırıda İHA'ların yaygınlaşması ve bunların tespit edilip karşı konulamaması, hava savunması da dahil olmak üzere tüm İsrail güvenlik kurumları arasında kaosa neden oldu. Askeri yetkililer Tel Aviv'in, Hizbullah'ın cephaneliğine karşı savunmasız olduğunu ve bunlara karşı koyabilecek savunma sistemlerine sahip olmadığını itiraf etti. Uçaksavar füzeleri de dahil olmak üzere gelişmiş füzeler de İsrail için en az İHA'lar kadar büyük bir sorun teşkil ettiğine dikkat çekildi.

SAVUNMA SANAYİSİNE AÇIK ÇEK VERİLDİ
Hizbullah'ın saldırıları ile İsrail'in İHA'lara karşı savunmasız olduğunun ortaya çıkmasının ardından İsrail, güvenlik için yeni arayışlara girdi. Yedioth Ahronoth gazetesinin aktardığı bilgilere göre İsrail yönetimi, İHA saldırılarına karşı çözüm bulmak ve geliştirmek için Savunma Bakanlığı'na açık çek verdi. Milyonlarca doların aktarılabileceğinin belirtildiği çözüm arayışlarında Demir Kubbe'nin de geliştirilmesi ve şüpheli hava hedeflerini tespit ve imha edebilmesi için iyileştirmeler yapılabileceği belirtiliyor.

DEMİR KUBBE İLE MÜDAHALE MALİYETLİ 
Diğer yandan İsrailli askeri kaynaklar ise Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi ile İHA saldırılarına müdahale etmenin pahalı olduğunu bazen uçaklarla da müdahale etmenin maliyetli olduğunu ifade ederek yeni tespit araçları geliştirilerek küçük maliyetlerle saldırılara karşı konulabilmenin yollarının aranmasının gerektiğini aktarıyor. 

Güncellenme Tarihi : 19.6.2024 17:44

İLGİLİ HABERLER