Gündem
  • 29.1.2024 11:20

Hizbullah iki saatte Tel Aviv'e yaklaşık 1000 füze fırlatabilir

İsrail medyası, Hizbullah'ın sadece iki saat içinde Tel Aviv'e yaklaşık 1000 füze fırlatabileceğini bildir.. Bu füzelerden bazılarının hassas hedefler olması beklenirken, bazılarının da şehir içindeki gökdelenleri hedef alması bekleniyor.

İsrail medyası, Hizbullah'ın iki saatlik bir operasyonel pencere içinde 'Tel Aviv'e yaklaşık bin füze fırlatma kapasitesine sahip olduğunu bildirdi . Rapor, bu füzelerden bazılarının hassas güdümlü olacağını, diğerlerinin ise Tel Aviv'deki gökdelenlere yönlendirileceğini öne sürüyor.

Ancak raporda, Hizbullah'ın "bir sonraki savaşta hedef" olarak tanımladığı bu kulelerin bitişiğindeki potansiyel hedeflere değinilmedi.

İsrailli yetkililer, Lübnan direnişi Hizbullah'ın işgal altındaki Filistin'in kuzeyindeki yerleşimleri hiçbir güç kullanmadan boşaltmayı başardığını itiraf etti. Yetkililere göre, İsrail İşgal Kuvvetleri'nin (IOF) kuzey bölgesindeki komutanı, Lübnan direnişiyle çatışmaları tırmandırmama talimatı aldı.

Al Mayadeen'in muhabiri, Cuma günü geç saatlerde Lübnan'dan çok sayıda ağır füzenin fırlatıldığını ve iki saatten kısa bir süre içinde işgal altındaki Filistin'deki Batı el Celil'de kışlalar ve toplantılar da dahil olmak üzere en az beş İsrail işgal askeri tesisini vurduğunu bildirdi.

İlgili bir bağlamda eski Şin Bet yetkilisi Dvir Karev, İsrail Kanal 13'e "İsrail"in şu anda Lübnan'la üçüncü savaşında olduğunu ve Hizbullah'ın hem silah hem de kuvvet açısından Hamas'tan çok daha fazla güce sahip olduğunu söyledi. IOF'un gücünün Hizbullah'a karşı yeterli olup olmayacağını sorguladı ve İsrail'in çok sayıda kayıp verdiğini kabul ederek çatışmaların düşük düzeyde kalacağını umduğunu ifade etti.

İsrail pilotlar birliği başkanı Meidan Barr ise "Ortadoğu'da gelişmiş bir askeri sanayinin" olduğuna dikkat çekerek, "Gazze ve Batı Şeria'da füze geliştireceklerine kim inanırdı?" diye ekledi. Hizbullah'ın "Burkan gibi" füzeleri olduğu düşünüldüğünde, Hizbullah'ın yayınladığı görüntüleri korkutucu olarak nitelendirdi.

Güncellenme Tarihi : 29.1.2024 11:29

İLGİLİ HABERLER