Ekonomi
  • 7.7.2024 20:32

Hükümet YAŞ'tan sonra ev hanımlarını da emekli edecek

Beklenen torba yasadan emeklilik düzenlemesi çıktı! Üçte birini devlet ödeyecek…
Uzun zamandır gündemde olan ev hanımlarının emekliliğiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Bu yıl çıkacak torba yasada ev hanımlarının isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödeyerek emekli olabilecekleri düzenlemeler de yer alıyor.

Ev kadınları da artık 'evde çalışan kadın' statüsünde görülerek, emekli olabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yıllardır gündemde olan ev hanımlarının emekliliğini kolaylaştıran düzenlemeyi paylaştı. Işıkhan, yaptığı paylaşımda, 5 yıllık plan çerçevesinde ev kadınlarına emeklilik imkanı getirileceğini belirtti.

Son bilgilere göre ev kadınları, isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödeyebilecek. Bu primlerin bir kısmı da devlet tarafından teşvik edilecek ve ev kadınlarına kolaylık sağlanacak.

EMEKLİLİK PRİMLERİNDE 2133 LİRA 65 KURUŞ DEVLET DESTEĞİ

Yemek, çamaşır, ütü derken, tam gün evde çalışan ev kadınlarına isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödemelerinin üçte birini devlet destekleyecek.

Ev kadınlarına emeklilik hakkı 7200 prim günle sağlanacak. Yatırılacak olan isteğe bağlı sigorta priminin 6400 lira 80 kuruşluk bölümüne, 2133 lira 65 kuruş destek sağlanmış olacak.

Ev hanımları bu emeklilik sayesinde birçok hakka da sahip olacak.

Ayrıca, 7200 gün prim sayısını tamamlayıp emekli olan ev hanımlarının sağlık hizmetlerinden faydalanmaları da öngörülüyor.

Güncellenme Tarihi : 7.7.2024 20:39

İLGİLİ HABERLER