Gündem
  • 13.8.2022 23:59

Hulusi Akar: 35 bin 656 teröristin etkisiz hale getirildi

Binlercesi etkisiz hale getirildi! Bakan Akar tarih vererek duyurdu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 35 bin 656 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Balıkesir Polis Evi'ndeki yemekli programda şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

Bakan Akar, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası ortamda özne haline geldiğini, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) de bu kapsamda ülkesinin ve milletinin egemenliğini, bağımsızlığını ve menfaatlerini korumak için kendisine verilen görevleri yerine getirmeye azim ve kararlılıkla devam ettiğini bildirdi.

Son senelerde Türk Silahlı Kuvvetlerinin görev ve sorumluluklarının arttığına işaret eden Akar, son dönemde Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı operasyon ve tatbikatlarının icra edildiğini bildirdi.

Akar, 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen TSK'nın dimdik ayakta olduğuna dikkat çekti.

Terörle mücadele operasyonlarında TSK'nın tek hedefinin teröristler olduğunu belirten Akar, TSK'nın faaliyetlerini, tüm komşularının egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirdiğini vurguladı.

Türkiye'nin terörle mücadelesinin hem Suriye'ye hem de Irak'a katkı sağladığını belirten Hulusi Akar, "Suriye'nin kuzeyinde olsun, ister Irak'ın kuzeyindekiler olsun, ister adı PKK olsun, YPG olsun, ister başka bir şey olsun terörist teröristtir. Bu teröristler hiçbir şekilde Kürt kardeşlerimizi temsil edemez. Biz Türkler, Kürtler, Araplar kardeş, biz yüzyıllarca beraber ekmeğimizi suyu paylaştık bu vatanı beraber ihya ettik, beraber savaştık." dedi.

Bakan Akar, "Ölürsek, şehit kalırsak gazi anlayışıyla en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. İnşallah bu terör belasından asil milletimizi kurtaracağız." ifadelerini kullandı.

Kaç terörist etkisiz hale getirildi?

Sınırları korumak için her türlü müdahaleyi yeri ve zamanı geldiğinde yapacaklarını bildiren Akar, bu kapsamda 24 Temmuz 2015'ten itibaren 35 bin 656 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Şehitlerin ve gazilerin, onların ailelerinin Türkiye Cumhuriyet Devleti için çok değerli olduğunu belirten Akar, "Bizim anlattıklarımızdaki başarılarda en büyük pay, şehitlerimize ait, gazilerimize ait, tamamen farkındayız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, dolayısıyla şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlığından ve fedakarlığından dolayı şehitlerimize ve gazilerimize, şehit ve gazilerimizin siz değerli baş tacımız ailelerine şükranlarımız, saygılarımız, minnet duygularımız daimidir. Onların hatıralarını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız." dedi.

İLGİLİ HABERLER