Medya
  • 5.5.2023 10:14

Hürriyet Gazetesi matbaası ve arsası Bayraktar'a satıldı

Hürriyet Gazetecilik’ten Baykar’a dev satış! Açıklama KAP’a yapıldı…

Hürriyet Gazetesi’nin İstanbul Esenyurt'ta bulunan dev matbaası, arsası ile birlikte satıldı. Şirketin baskı tesisleri 816 milyon 551 bin liraya, Selçuk Bayraktar ile ağabeyi Haluk Bayraktar'a ait Baykar Makina'ya satıldı. Satılan tesislerin üzerinde bulunduğu arsa ise 61 dönüm büyüklüğünde.

Demirören Medya Grubu çatısı altındaki Hürriyet, daha önce faaliyetine son verdiğini açıkladığı Esenyurt’taki matbaasının arsası ve üzerindeki binaları Baykar Makina Sanayii ve Ticaret AŞ’ye sattığını açıkladı.

61 bin 480 metrekare arsa üzerinde 4 adet matbaa tesis binasından oluşan gayrimenkul 816 milyon 551 bin TL’ye, Bayraktar İHA ve SİHA’larını üreten Baykar Makina Sanayii ve Ticaret AŞ’ye devredildi.

Aralarında, Hürriyet, Posta, CNN Türk ve Kanal D gibi bir dizi yayın organını Ziraat Bankası kredisi ile alan Demirören Grubu, kritik bir varlık satışı yaptı. Hürriyet Gazetesi'nin İstanbul Esenyurt’ta bulunan baskı tesisleri (DPC Doğan Printing Center), üzerindeki arsa ile birlikte satıldı.

Satış bedeli 817 milyon lira

Konu ile ilgili Hürriyet Gazetecilik'ten borsaya yapılan bildirimde şöyle denildi: “Şirketimiz yönetim kurulu tarafından, şirketimizin portföyünde yer alan; İstanbul İli, Esenyurt İlçesi, 1408 Ada ve 7 Parsel'de mukim, B. A. K. 4 adet matbaa tesis binası B, C, D ve F bloklar ve komprasör odası ve arsası niteliğindeki gayrimenkulün Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye 816.551.400 TL bedel ile satış ve devrinin yapılmasına karar verilmiş olup, satış ve devir işlemi 04.05.2023 tarihi itibarıyla (bugün) tamamlanmıştır.”

Bedeli peşin ödenecek

Yapılan bildirime göre satış bedeli alıcı şirket tarafından peşin ödenecek. Yine bildirime göre, satılan gayrimenkul üçün hazırlanan değerleme raporuna göre değeri 925 milyon TL. Bu durumda, söz konusu tesis binası ve arsası 108 milyon lira zararına satıldı. Bildirimde, anılan tesisteki basım işlerinin geçen yıl ağustos ayında sonlandırıldığı tesisin de atıl durumda olduğu kaydedildi.

61 dönüm arazi üzerine kurulu
Satılan varlıklar arasında 4 matbaa tesisi bulunuyor. Hürriyet Gazetesi’nin yanı sıra başka birçok gazete ve derginin basıldığı tesis 61 dönüm arazi üzerine kurulu. Bu arada, Hürriyet geçen yılın sonunda da İzmir'de bulunan baskı tesisini kapatma kararı aldığını borsaya bildirmişti.

Hürriyet’in dev baskı tesislerini satın alan Baykar Makina AŞ Merhum iş insanı Özdemir Bayraktar’ın kurduğu şirket, Haluk ve Selçuk Bayraktar kardeşlere ait.

Kredinin yüzde 3,2'lik kısmı ödendi
Doğan Grubu'na ait TV ve gazeteler Mart 2018'de Demirören Grubu'na satılmıştı. Türkiye'nin en büyük medya grubunun el değiştirmesine ilişkin finansman ise Ziraat Bankası tarafından sağlanmıştı. Bankanın sağladığı kredi 895 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Tartışmalara konu olan kredinin ne kadarının ödendiği ise yakın zaman önce ortaya çıkmıştı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, CHP Milletvekili Atilla Sertel'in sorusu üzerine, Demirören Grubu'ndan 586 milyon lira tahsil edildiğini açıklamıştı. Anılan tutar ise, toplam kredi miktarına oranlandığında yüzde 3,2'lik bir seviyeye denk geliyor.

Güncellenme Tarihi : 5.5.2023 10:21

İLGİLİ HABERLER