Gündem
  • 30.6.2023 19:09

İmamoğlu adını Sultan Abdülhamid'den alan 125 yıllık su markasını değiştirdi

CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kuruluşu Sultan 2. Abdülhamid'e dayanan ve adını Abdülhamid'den alan 125 yıllık geçmişe sahip Hamidiye Su markasının ismini, yeni ambalajlarda ve şişelerde HMD olarak kullanmaya başladı.

CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi tepki çeken bir uygulamaya daha imza attı. 125 yıllık geçmişe sahip, kuruluşu Sultan 2. Abdülhamid'e dayanan ve adını Abdülhamid'den alan İBB iştiraki Hamidiye Su markasının ismi, yeni ambalajlarda ve şişelerde HMD olarak kullanmaya başlandı.

"Niteliksiz tasarımı anlamak mümkün değil"

Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran İBB ve Beyoğlu Belediyesi Meclis Üyesi Kübranur Uslu, "İBB, Hamidiye Su’yu HMD yapmış. Neden? Hamidiye Su ile ilgili yapılması gereken pek çok şey bulunurken bu niteliksiz tasarımı anlamak mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar da tepki gösterdi: Sultanlardan bu kadar mı rahatsız oluyor?

Skandala vatandaşlar da sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Bir vatandaş, "Bu ego ne yapmak istiyor, sultanlardan bu kadar mı rahatsız oluyor?" diye sordu.

CHP'lilerin 'Hamidiye'yi CHP kurdu' iddiası

CHP yandaşı Kamuoyu Araştırmacısı Murat Gezici, geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir canlı yayında, Sultan 2. Abdülhamid döneminde kurulan Hamidiye Su'yun CHP’li eski İBB Başkanı Ahmet İsvan tarafından kurulduğunu öne sürmüştü.

Hamidiye'nin tarihi

Hamidiye'nin tarihi, şehre kaliteli içme suyu sağlamak amacıyla II. Abdülhamid'in emriyle kurulan ilk komisyonla başlamıştır. 1898 yılında yapılan projeye göre, Kırkçeşme tesislerinin doğu kolu üzerinde ve Kemerburgaz'ın güneydoğusundaki Karakemer ve Kovukkemer civarındaki membalar 20 maslakta toplanmıştır. 1900 yılında tesisin büyük bölümü tamamlanmış, suyun verilmesi ve resmen kabulü 26 Mayıs1902 yılında gerçekleşmiştir. Hamidiye Su, kurulduğu günden itibaren çeşmeler vasıtasıyla İstanbul halkına ulaştırılmaktadır. Hamidiye Su, 1979 yılından itibaren şişelenerek halka ulaştırılmaya başlanmış olup İstanbul halkının Dünya standartlarındaki üretim sistemi ve geniş ürün yelpazesiyle sağlıklı su ihtiyacını karşılamaktadır.

Güncellenme Tarihi : 30.6.2023 20:41

İLGİLİ HABERLER