Yaşam
  • 30.1.2007 04:15

İNANILMA OLAY: ESRARKEŞ FARELER ADLİ TIP BİNASINDA 'AŞIRI DOZ'DAN SIZDI!..

Adli Tıp binasını basan farelerden ikisi, numune poşetlerindeki esrarı yiyince öldü. Ancak savcı bunun "farelerin işi" olduğuna inanmayınca, farelere otopsi yapılarak ölüm nedeni saptandı.

Alanında Avrupa'nın en büyük binası olan İstanbul-Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu binasını fareler bastı. Kimya Enstitüsü Narkotik Bölümü'nde, polisin gönderdiği numune uyuşturucu torbalarından 105 gram uyuşturucuyu kemiren iki fare öldü, çok sayıda fare de "sızmış" halde bulundu. Yapımına 10 yıl önce başlanan ve açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 13 milyon YTL'ye mal olan binanın kanalizasyon sistemi yaklaşık iki ay önce patladı. Bir haftalık çalışmanın ardından kanalizasyon sistemi onarıldı. Ancak 46 bin metrekarelik alana kurulu teknoloji harikası binayı bu sırada fareler bastı. Kimya Enstitüsü Narkotik Bölümü çalışanları ise sabah işe geldiklerinde odada çok sayıda fare buldu. Kısa bir araştırmadan sonra farelerin odada bulunan numune uyuşturucu torbalarını kemirdiği fark edildi. Farelerin esrar ve hint kenevirinden oluşan polisin uyuşturucu operasyonlarında ele geçirdiği numune uyuşturucu maddelerini yediği anlaşıldı. Poşetler içindeki uyuşturucuyu kemiren farelerden ikisinin öldüğü, çok sayıdaki farenin de sızdığı görüldü. Farelerin 105 gram uyuşturucu maddeyi yediği belirlendi.

SAVCI OTOPSİYLE İKNA EDİLDİ
Olay Cumhuriyet Savcısı'na haber verildi. Fakat başta böyle bir olaya ihtimal vermeyen savcı, hazırlanan tutanağı imzalamadı. Bunun üzerine farelerin kemirdiği torbalar ve uyuşturucu maddeler fotoğraf ve video kamera ile kayıt altına alındı, farelere de otopsi yapılarak "esrar yedikleri için öldükleri" kanıtlandı. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı ikna olarak tutanağı imzaladı. Yaşanan bu olaydan sonra Adli Tıp Kurumu çalışanları fare tuzakları ve zehir ile fareleri yakalayarak binayı temizledi.

SABAH

Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 22:30

İLGİLİ HABERLER