Dünya
  • 13.5.2024 13:53

İngiltere'de işverenlerin ücret artışı planları değişmedi

İngiltere'de işverenlerin gelecek 12 ay için ücret artışı planları değişmedi.

Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) tarafından bugün yayınlanan ankete göre, İngiltere'de işletmeler daha yüksek işgücü maliyetlerini üstlenmeye daha az istekliler.

İngiliz işverenler önümüzdeki 12 ay içinde ücretleri yüzde 4 oranında artırmayı bekliyorlar. 3 ay önce yapılan ankette de gelecek 12 ay için ücret artışı benzer bir oranda çıkmıştı. Anket, kamu sektöründeki beklentilerin ise yüzde 3'te kaldığını ortaya koydu.

İngilterede tüketici fiyatları enflasyonu Mart ayında yüzde 3,2'ye geriledi ve İngiltere Merkez Bankası, düzenlenmiş enerji fiyatlarındaki düşüşün ardından Nisan ayında enflasyonun yüzde 2 civarına gerilemesini bekliyor.

"ENFLASYON SORUNLARIMIZI UZATACAK

CIPD işgücü piyasası ekonomisti James Cockett, "İşverenlerin ücret artışı beklentileri salgın öncesi seviyelerin üzerinde kalmaya devam ederken, enflasyon düştükçe ve işgücü piyasası yavaşlamaya devam ettikçe önümüzdeki aylarda ücret artışı planlarını değiştirmelerini bekliyoruz" dedi.

Resolution Foundation adlı düşünce kuruluşu da bugün yayınladığı ayrı bir raporda, enflasyona göre düzeltilmiş ücretlerdeki mevcut artışın sürdürülemez olduğunu belirtti.

Resolution Foundation Araştırma Direktörü Greg Thwaites, "Verimlilik artmadıkça, ücret artışı duracak ya da ücret artışları daha yüksek fiyatlar yoluyla yansıtılacak ve enflasyon sorunlarımızı uzatacak" dedi.

Güncellenme Tarihi : 13.5.2024 13:59

İLGİLİ HABERLER