Dünya
  • 30.8.2004 00:20

IRAK'TA KAÇIRILAN TÜRK MÜHENDİSLER YAŞADIĞI DEHŞET SAATLERİNİ ANLATTI

SELMAN ÖZTÜRK - FERHAT ÖZER
BAĞDAT - Irak'ta direnişçiler tarafından pazartesi günü kaçırılan Ali Daşkın ve Abdullah Özdemir isimli mühendisler, bu akşam başkent Bağdat'ta direnişçiler tarafından serbest bırakıldı.


Kitab-ül İmam El Mücahit Örgütü tarafından kaçırıldıktan sonra, çalıştıkları ŞA-RA ve Usluel şirketlerine Irak'ı terk etmeleri için 72 saat süre verilen 2 Türk mühendis, sürenin dolmasından bir gün sonra serbest bırakıldı. Irak'ta enerji nakil şebekesi inşaatı yapan ŞA-RA ve Usluel şirketlerinin Irak'taki faaliyetlerini durdurarak tüm personel ve makine parkını Türkiye'ye çekmesiyle, Türk mühendisler 72 saatlik sürenin dolmasından bir gün sonra başkent Bağdat'ın girişinde serbest bırakıldı. Yanlarındaki Iraklı şoför ve tercümanla birlikte kaçırılan ve bu akşam saatlerinde direnişçiler tarafından serbest bırakılan Ali Daşkın ve Abdullah Özdemir, ilk olarak Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne gitti.


Şirket yetkilileri ile birlikte Bağdat Büyükelçiği'ne gelen Türk mühendislerden Abdullah Özdemir, elektrik nakil hatları ile ilgili inceleme yapmak üzere Bağdat'ın batısındaki El Anbar Bölgesi'ne gittiklerini, pazartesi günü bir otelde kalırken gece yarısı 8 silahlı adamın baskınına uğradıklarını belirterek, "Otelde yatarken bir anda silahlı 8 kişinin baskınına uğradık. Bize saldırıp, döverek kaçırdılar. Daha sonra bilmediğimiz bir yere götürdüler. Orada bize iyi davrandılar, yemeğimizi ve suyumuzu verdiler, ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Şu anda neler hissettiğimi açıklamam mümkün değil. Bunları anlayabilmek için o an yaşadığım duyguları yaşamanız lazım" şeklinde konuştu. Ali Daşkın ise, kaçırıldıkları esnada direnişçilerle boğuşma yaşandığını ve gözünün altı ile başının arkasından darbe aldığını belirterek, "Çok şükür kurtulduk. Aileme ve beni sevenlere selam gönderiyorum. Buradan Türkiye'ye döneceğim. Irak'a yine gelebilirim" şeklinde konuştu.


Ali Daşkın ve Abdullah Özdemir isimli iki Türk vatandaşı, pazartesi günü Bağdat'ın batısında bilinmeyen bir yerde kendilerini Kitab-ül İmam El Mücahit diye adlandıran bir örgüt tarafından kaçırılmış ve şirketlerinin 72 saat içinde Irak'ı terk etmeleri istenmişti. Türk işçileri kaçıran grup, şirketlerin çekilmemesi halinde iki rehinenin başını kesecekleri tehdidinde bulunmuştu. Çarşamba günü iki rehinenin görüntülerinin televizyonlarda yayınlanmasının ardından Usluel ve ŞA-RA şirketleri perşembe günü Irak'tan çekilmişti.

Güncellenme Tarihi : 16.3.2016 22:50

İLGİLİ HABERLER