Dünya
  • 26.2.2005 04:25

IRAK'TA PARA İÇİN Mİ KAFA KESTİLER?

Irak'ta ABD’nin finanse ettiği Irakiya TV’sine çıkan Sudan, Mısır ve Iraklı militanlar olduklarını iddia eden kişiler, Suriye istihbaratından saldırı ve kafa kesmek için eğitim aldıklarını öne sürdüler. Sudanlı bir militan, ‘10 Iraklı polisin başının kesilmesi olayına karıştım. Başını kestiğim her kişi için 50 dolar verdiler, aslında daha fazlasını vaadetmişlerdi’ diye konuştu.

Adının Adam Dum Ömer olduğunu belirten bir başka Sudanlı da şunları söyledi:

‘Özgürlük ordusu adlı örgüte katıldım. Suriye istihbaratından Ebu Bekir adlı ajan tarafından, Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki bir kasabasında kafa uçurma ve çeşitli saldırı eylemleri için eğitildim. Başında olduğum hücre, Sudan ve Mısırlılardan oluşuyordu. Bir keresinde 10 kişiyi başlarından vurarak öldürdüm. Kimleri vurduğumu bilmiyorum. Çünkü hepsinin kafasına çuval geçirilmişti.’

Samir Muhammed adlı Mısırlı ise, diğer iki Mısırlı militanla birlikte, kaçırdıkları 6 Iraklı askerin başını kestiklerini söyledi. Bu iş için, adam başı 400’er dolar aldıklarını ifade etti. 30 yaşındaki Ammar Laahibi adlı Iraklı ise, kafa kesilirken videoya çektiğini, her iş için 200 dolar para aldığını söyledi.

Irak yönetimi, Sünni direnişi sona erdirmek için eski militanları TV’ye çıkardığını öne sürerken, asıl amacın, Suriye yönetimine baskı olduğu belirtiliyor. Suriye ise, iddiaları şiddetle reddediyor.  

Hürriyet

Güncellenme Tarihi : 17.3.2016 11:10

İLGİLİ HABERLER