Dünya
  • 19.5.2024 23:59

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteri bulundu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden biri Azerbaycan'dan dönüş yolunda kaza yaptı. İran İçişleri Bakanı Vahidi, Reisi'yi taşıyan helikopterin kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldığını açıkladı. Reisi'nin konvoyundaki 3 helikopterden 2'sinin sert iniş yaptığı, birinin ise düştüğü belirtildi. İran Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan'ın da kazaya karışan helikopterlerden birinde olduğu açıklanırken, Reisi'nin sağlık durumuna ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Kazadan saatler sonra İran 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden birinin kaza yaptığı bildirildi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da kazaya karışan helikopterlerden birinde olduğu açıklandı. İran devlet televizyonu kazadan saatler sonra Reisi'nin düşen helikopterinin bulunduğunu duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter konvoyunun dönüş yolunda kötü hava koşulları nedeniyle kaza geçirdi. Reisi'nin konvoyundaki 3 helikopterden ikisinin sert iniş yaptığı, birinin ise düştüğü ifade edildi.

REİSİ'NİN HELİKOPTERDEKİ SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, arama kurtarma ekiplerinin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile diğer yetkililerin bulunduğu helikopterin kazaya uğradığı noktaya yaklaştığını söylemesinin ardından Reisi'nin helikopterine ulaşıldığı açıklandı.

Arama kurtarma ekipleri Reisi'nin helikopterine ulaşmaya çalışırken, Reisi'nin helikopterdeki son görüntüleri ortaya çıktı.

"KAZANIN NEDENİ OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI"

İran devlet televizyonu, "Kazanın nedeni olumsuz hava koşulları. Ölü-yaralı bilgisi doğrulanmadı" açıklamasında bulundu.

HAMANEY'DEN İLK AÇIKLAMA

İran dini lideri Hamaney, helikopter kazası sonrasında Cumhurbaşkanı Reisi ve diğerlerinin güvenli bir şekilde dönmesi için dua istedi. Hamaney, "İran halkı endişelenmesin, ülke yönetiminde aksama olmayacak" açıklamasında bulundu

REİSİ'NİN SAĞLIK DURUMUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA YOK

İran İçişleri Bakanı Vahidi, "Cumhurbaşkanını (Reisi) taşıyan helikopter kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı. Kurtarma ekipleri henüz bölgeye ulaşmadı" açıklamasında bulundu.

Reisi'nin sağlık durumuna ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.

İRANLI YETKİLİLER: ÇOK ENDİŞE VERİCİ
Reuters'a konuşan İranlı yetkili, "Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan'ın hayatı risk altında. Hala umutluyuz ancak kaza bölgesinden gelen haberler çok endişe verici" açıklamasında bulundu.

İRAN KIZILAYI: HAVADAN ARAMA YAPILAMIYOR

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan ve "sert iniş" yaptığı belirtilen helikopteri arama kurtarma çalışmalarının yoğun sis kaynaklı olumsuz hava şartları nedeniyle havadan yapılamadığı bildirildi.

İran devlet televizyonuna konuşan İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, arama kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Kulivend, "Bölgedeki olumsuz hava şartları (yoğun sis) nedeniyle arama kurtarma çalışmaları İHA'lar kullanılarak havadan yapılamıyor." dedi.

İranlı yetkili dağlık ve ulaşımı zor olan bölgede 40 arama timinin çalışmalarını karadan sürdürdüğünü aktardı.

İRAN GENELKURMAY BAŞKANINDAN TÜM İMKANLARI SEFERBER EDİN TALİMATI

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin bulunması için tüm imkanların seferber edilmesi talimatını verdi.

İran devlet televizyonu, Bakıri'nin konuya ilişkin yazılı açıklamasını paylaştı.

Bakıri, "Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin bulunması ve kurtarma çalışmaları için İran Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun tüm imkan ve teçhizatları kullanılmalıdır." ifadelerini kullandı.

İran silahlı kuvvetlerinin olayın başından itibaren çalışmalarda yer aldığı kaydedildi.

AB: İRAN'IN TALEBİ ÜZERİNE HIZLI MÜDAHALE UYDU HARİTALAMA HİZMETİMİZİ ETKİNLEŞTİRDİK

Avrupa Birliği (AB), İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkilileri taşıyan helikopterin kazaya uğraması nedeniyle İran'ın talebi üzerine hızlı müdahale uydu haritalama hizmetini etkinleştirdiğini bildirdi.

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın yardım talebi üzerine helikopter kazası nedeniyle Copernicus Acil Durum Yönetim Hizmeti'nin aktive edildiğini duyurdu.

"YAKINDAN İZLİYORUZ" MESAJI

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de "AB üye ülkeleri ve ortaklarımızla durumu yakından takip ediyoruz." mesajını paylaştı.

ABD: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "İran'da yaşanan helikopter kazasını yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın kazaya ilişkin bilgilendirildiğini açıkladı.

ALİYEV: CİDDİ ŞEKİLDE ENDİŞELENDİK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, helikopter kazası konusunda endişelendiklerini ve İran'a destek için hazır olduklarını açıkladı.

Aliyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmenin ardından, üst düzey heyeti taşıyan helikopterin İran'a acil iniş yaptığı haberi bizleri ciddi şekilde endişelendirdi. Yüce Allah'a dualarımız Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetle birlikte. Azerbaycan Cumhuriyeti komşu, dost ve kardeş bir ülke olarak her türlü desteği vermeye hazırdır" dedi.

"3 HELİKOPTERDEN BİRİ DÜŞTÜ"

Doğu Azerbaycan Eyalet Vali Yardımcısı Cebbarali Zakiri, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyunda meydana gelen helikopter kazasına ilişkin 3 helikopterden 2'sinin iniş yaptığını, birinin düştüğünü söyledi.

Sharghdaily haber sitesine göre, Zakiri olaya ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin konvoyundaki 3 helikopterden 2'sinin iniş yaptığını, birisinin de düştüğünü belirten Zakiri, "Olay yerine henüz ulaşmadım. Olası yaralılar ve sayısı hakkında bir şey söyleyemem. Olayın nasıl olduğunu bilmiyorum." dedi.

İran Kızılayı tarafından yapılan açıklamaya göre, kazanın Kaleyber ve Verzigan arasında yer aldığı, İHA'larla kazanın yaşandığı bölgenin tarandığı belirtildi.

İran'ın Doğu Azerbaycan Valiliği, "Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kazasıyla" ilgili henüz "olası ölü ve yaralılar" hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

"KONVOYUNDAKİ HELİKOPTERLERDEN BİRİ KAZA YAPTI"

İran devlet televizyonuna göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan Cumhurbaşkanı Reisi'nin konvoyundaki bir helikopter kaza yaptı. Reisi'nin konvoyunda 3 helikopter olduğu bilgisi paylaşıldı.

"HELİKOPTERDE REİSİ DE BULUNUYORDU" İDDİASI

Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, kaza yapan helikopterin Reisi'yi taşıdığını iddia etti.

YOĞUN SİS NEDENİYLE ZORUNLU İNİŞ YAPTI

Fars Haber Ajansı, yoğun sis nedeniyle Reisi'yi taşıyan helikopterin zorunlu iniş yaptığını ve Reisi'nin kara yoluyla Tebriz’e gittiğini duyurdu.

Devlet televizyonu da Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi.

Güncellenme Tarihi : 19.5.2024 21:34

İLGİLİ HABERLER