Dünya
  • 30.1.2024 11:00

İran MOSSAD'a çalışan 4 kişiyi astı

İran İsrail istihbaratıyla bağlantılı olduğunu iddia ettiği 4 kişiyi idam etti

İddialara göre operasyon 2022 yazında İsrail'in Mossad'ı adına gerçekleştirilecekti ve İran istihbaratı tarafından engellendi.

İran devlet medyasının bildirdiğine göre, Yüksek Mahkeme'nin temyiz başvurusunu reddetmesinin ardından İran, "İsrail istihbaratının bir operasyonuyla bağlantılı" olduğunu iddia ettiği dört kişinin idam cezasını Pazartesi günü infaz etti.

Sanıklar, İran Savunma Bakanlığı için ekipman üreten İsfahan merkezli bir fabrikaya bombalı saldırı düzenlemek üzere Irak'ın Kürt Bölgesel Yönetimi bölgesinden İran topraklarına yasadışı yollardan girmekle suçlanıyordu.

İddialara göre operasyon 2022 yazında İsrail'in Mossad'ı adına gerçekleştirilecekti ve İran istihbaratı tarafından engellendi.

İsrail ile İran uzun yıllardır birbirlerine karşı düşmanca açıklamalarda bulunuyorlar. Ancak her iki taraf da şu ana dek doğrudan bir çatışma içerisine girmiş değil. İsrail, İran'ı kendisine karşı düzenlenen saldırıları desteklemekle suçlarken, İran da İsrail'in İranlı yetkilileri ve bilim adamlarını öldürdüğünü iddia ediyor. İsrail ise bu tür eylemleri ne üstleniyor ne de reddediyor.

Kaynak: Mepa News

Güncellenme Tarihi : 30.1.2024 12:30

İLGİLİ HABERLER