Gündem
  • 30.3.2024 21:27

İran'daki eski siyasi mahkum Sarah Tebrizi'nin gizemli ölümü..

Sarah Tebrizi, Kasım 2023'te İngiltere'ye gitmek isterken tutuklandı. İran Uluslararası gazetesinin ortaya çıkardığı bilgiye göre, eski siyasi mahkum Sarah Tebrizi'nin cesedi, babasının İran'daki evinde bulundu.Tebrizi (20 yaşında), İran istihbaratının sürekli tacizine maruz kaldı ve ölümünden bir gün önce istihbarat karargahına çağrıldı.

İranlı yetkililer, Tebrizi'yi İngiltere'ye seyahat etmek üzereyken 15 Kasım 2023'te Tahran'daki Humeyni Havalimanı'nda tutukladı.

Hoda_jannat on X: "🚨🚨مقتل الإيرانية سارة التبريزي(20 سنة ) تعذيبا في سجون  النظام الإيراني. تم اعتقالها بسبب منشور ضد ظلم نظام الحكم في إيران .  https://t.co/iHW7YlZadv" / X
Daha sonra Tebrizi, İran başkentinin kuzeyinde bulunan Evin Hapishanesi'ndeki İstihbarat Bakanlığı'nın gözaltı merkezine nakledildi. Yaklaşık 10 gün sonra serbest bırakılırken, sorgular 1 milyar tümen kefaletle sonuçlandı.İran Uluslararası'nın haberine göre Tebrizi, tutukluluğunun ilk 3 gününü tecritte geçirdi, daha sonra yalnız kalmanın getirdiği stres nedeniyle yüksek kalp atışları ve tansiyon şikayetleri nedeniyle Evin'deki 209 Nolu Cezaevi'ne nakledildi.

Daha sonra istihbarat gözaltı merkezinde 3 kişinin kalabileceği bir hücreye nakledildi.

Tebrizi ailesine yakın bir kaynak, İran Uluslararası'na yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sarah, serbest bırakıldıktan sonra arkadaşlarına sorgu odasında tehdit edildiğini ve ajanlarla işbirliği yapmaması halinde hücre hapsine alınacağını söyledi. ve telefonunun içeriği sanal dünyada yayınlanacaktı.

Bu bilgiye sahip kaynağa göre Tebrizi, bu baskı ve tehditlerin ardından büyük bir psikolojik baskıya maruz kaldı.

Bir celp daha

: 10 Ocak'ta yeniden çağrıldı ve saatler süren sorgunun ardından Evin Cezaevi'nin kadınlar bölümüne nakledildi.

Birkaç gün sonra kefalet tutarı bir milyar tomandan iki milyar tomana çıkarıldı ve daha sonra serbest bırakıldı.....

İran Yargısı Genç Kadının Ölümüne İlişkin İddiaları Reddetti

İranlı adalet yetkilileri, 20 yaşındaki bir kadının evinde ölmeden bir gün önce istihbarat servisleri tarafından sorgulandığı yönündeki haberi reddetti. Ülkenin yargısı tarafından yönetilen Mizan haber ajansının 30 Mart tarihli haberine göre, Sara Tebrizi'nin ölümüyle ilgili koşullar araştırılıyor. Ajans, babasının onun cansız bedenini evde bulduğunu söyledi. Tebrizi'nin ölümünün yaklaşık bir hafta önce Tahran'ın batısındaki Şehriyar'da meydana geldiği bildiriliyor. Siyasi aktivistler son aylarda adli makamları Tebrizi'ye baskı uygulamakla suçladı. 

 

Güncellenme Tarihi : 30.3.2024 23:19

İLGİLİ HABERLER