Dünya
  • 18.9.2023 14:23

İran'dan Türkiye'ye şaka gibi Suriye teklifi

İran, Suriye ve Türkiye'ye 3 maddelik normalleşme planı sundu
İran, Ankara-Şam hattında yumuşama için Türk askerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesini teklif etti. Bu çekilmeye karşılık Suriye, Türkiye'ye yönelik terör tehdidini engelleyecek. İran ve Rusya da bu planın garantörü olacak.

Türkiye ile Suriye'nin 11 yıl sonra başlattığı diplomatik yumuşama çabaları, Şam yönetiminin "Türk askeri Suriye'nin kuzeyinden çekilsin." talebi sebebiyle tıkanmış durumda. Ankara, terör örgütü PKK/YPG'nin varlığı nedeniyle Suriye'den çıkmayacağını belirtirken, Şam ise askerler geri çekilmeden masaya oturmayacağını söylüyor.

ANKARA BU TEKLİFİ DEĞERLENDİRMEYE DAHİ ALMAZ

Şam-Ankara arasında Moskova'yla birlikte arabuluculuk yürüten Tahran yönetimi, konuyla alakalı Türkiye'nin kabul etmesi mümkün olmayan bir teklifle geldi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdüllahiyan, Ankara ve Şam'a normalleşme için bir plan önerdiklerini söyledi. İranlı Bakan, ilk olarak, Türk askerinin Şam'ın talebi doğrultusunda Suriye'nin kuzeyinden çekilmesini teklif ettiklerini belirtti. Suriye'nin de buna karşılık Türkiye'ye yönelik terör tehdidini engellemek üzere kuzey sınırına asker konuşlandırmasını önerdiklerini söyledi. Abdüllahiyan, İran ve Rusya'nın da bu planın garantörü olacağını ifade etti. Türkiye ve Suriye'nin bu teklife ne cevap verdiği ise aktarılmadı.

Güncellenme Tarihi : 18.9.2023 14:25

İLGİLİ HABERLER