Dünya
  • 22.5.2024 23:00

İran'ın 'Türk bayrağı' hazımsızlığı : Türkiye'yi görmezden gelip Osmanlı bayrağını koydular

İran'ın Türkiye kini ve düşmanlığı Reisi olayıyla aşikar oldu.
Akıncı'nın Reisi'nin enkazını bulmasından sonra eziklik hisseden İranlılar, enkazı kendilerinin bulduğunu iddia etmeye başladı. İran Genelkurmayı ve Devrim muhafızları da resmi açıklama yapıp enkazı kendilerinin bulduğunu bildirdi..
İran Genelkurmayı’ndan şaka gibi açıklama! 

İran Genelkurmayı, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin düşen helikopterinin enkazının İran’a ait İHA’lar tarafından bulunduğunu açıkladı. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, bölgeye gece görüşlü ve termal kameralarla donatılmış bir drone gönderdi, ancak sürekli çabalara rağmen bulutların altındaki noktaları tespit ve kontrol edecek ekipman eksikliği nedeniyle helikopterin düştüğü yeri ve noktaları doğru bir şekilde duyuramadı. 

Nihayet bu drone Türkiye'ye döndü. Pazartesi sabahı erken saatlerde helikopterin tam olarak düştüğü nokta, Hint Okyanusu'nun kuzeyinden dönen kara kurtarma ekipleri ve İran silahlı kuvvetlerine ait insansız hava araçları tarafından tespit edildi.”

Ancak AKINCI TİHA’nın enkaz alanından aldığı görüntüler paylaşılırken, İran tarafından bu yönde herhangi bir görüntü paylaşılmadı. 

Dolayısıyla İran Genelkurmayı’nın açıklamasını teyit edecek bir ibare bulunmuyor.

İran Cumhurbaşkanlığı, helikopter kazasında ölen İbrahim Reisi için ülkelerden gelen taziye mesajlarını internet sitesinden yayımladı. Sitenin Farsça bölümünde, taziyede bulunan ülkelerin bayrakları arasında Türk bayrağına yer verilmedi. İran Cumhurbaşkanlığının, İngilizce arayüzünde ise Türk bayrağı yerine Osmanlı bayrağını kullanması dikkat çekti. Hatırlanacağı gibi, İran devlet televizyonu da Reisi'nin yerini Türkiye'nin Akıncı İHA'sıyla değil kendi İHA'larıyla tespit ettiklerini öne sürmüştü.

İran Cumhurbaşkanlığı Farsça sitesinde Türk bayrağına yer vermedi: İngilizce arayüzde de Osmanlı bayrağı kullandı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan'da yaptığı baraj açılışının ardından ülkesine döndüğü sırada Tebriz'in kuzeydoğusunda geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Reisi'nin ve beraberindeki heyetin yaklaşık 12 saat geçmesine rağmen bulunamaması üzerine Türkiye, Akıncı İHA ile yardımda bulundu.

İran'ın talebi üzerine bölgeye sevk edilen Akıncı, kısa bir sürede enkazın yerini tespit edip gece saatlerinde konum bilgilerini yetkililere aktardı.

Akıncı İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin izini buldu: İranlı yetkililere koordinat verildi

Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit etti. Tespitin ardından koordinatlar İran makamlarıyla paylaşıldı.

Arama kurtarma ekipleri, günün aydınlanmasıyla Reisi'nin cansız bedenine ulaştı. Reisi, bugün düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Türkiye milli yas ilan etti

Reisi'nin vefatının ardından düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İran halkıyla dayanışma içerisindeyiz" deyip Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildiğini bildirmişti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi için bir günlük milli yas ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için bir günlük milli yas ilan edildiğini bildirdi. "İran bizim sınır komşumuz, İran halkı da bizim kardeşimizdir" diyen Erdoğan, "İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık. İranlı kardeşlerimizin tekrar başı sağ olsun diyoruz." dedi.

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinde 'Türkiye' detayı

Reisi'nin ölümünün ardından diğer ülkelerden gelen taziye mesajları İran Cumhurbaşkanlığının sitesinden yayınlandı.

Farsça sitede Türk bayrağını koymadılar

"Ülkelerin, uluslararası kuruluşların ve şahsiyetlerin İran'a taziye mesajları" başlıklı Farsça olarak yayımlanan duyuruda, Reisi'nin fotoğrafıyla birlikte taziye mesajı atan ülkelerin bayraklarına da yer verildi.

 

Duyuruda, Türk bayrağının görselde yer almaması dikkat çekerken, paragrafın en altında bir cümle ile 'milli yas' kararı alındığı ifade edildi.

İngilizce arayüzde Türk bayrağı yerine Osmanlı bayrağı koydular

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinin İngilizce versiyonunda ise aynı haberin görselinde Türkiye'ye vurgu yapıldı fakat Türk bayrağı yerine 18. yüzyıl Osmanlı bayrağı kullanıldı.

İran Cumhurbaşkanlığının İngilizce arayüzünde yer alan Osmanlı bayrağı

İran'dan yapılan "Türkiye yardım etmedi" açıklamaları

Helikopter kazasında kaybolan Cumhurbaşkanını bulamayıp Türkiye'den yardım isteyen İran, Reisi'nin yerini Akıncı İHA'yla değil kendi İHA'larıyla tespit ettiklerini dillendiriyor.

Hatırlanacağı gibi, İran devlet televizyonu İRİB’deki canlı yayında konuşan bir savunma muhabiri, "Biz onay verince Türkiye AKINCI’yı gönderdi. AKINCI enkazın olduğu yeri doğru tespit edemedi, 10 kilometrelik bir sapma vardı. Devrim Muhafızları Kudüs Gücü insansız hava aracı ekibi doğru yeri tespit etti." ifadelerini kullanmıştı.

İran’ın yaşadığı acizlik, ülke içinde tartışmalara neden olmuştu.

Güncellenme Tarihi : 24.5.2024 10:08

İLGİLİ HABERLER