Gündem
  • 29.4.2006 11:51

İŞÇİ FİLMLERİ SEYİRCİYLE BULUŞUYOR

ANKARA - Halkevleri ve Sendika.org ile DİSK'e bağlı Basın-İş ve Sine-Sen sendikalarının düzenlediği, yurtiçi ve yurtdışından birçok kişi ve kurumun desteklediği ''1. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'', 1-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da, 5-7 Mayıs tarihlerinde ise Ankara'da gerçekleştirilecek.
     Festival kapsamında, Türkiye'den Arjantin'e, İngiltere'den Küba'ya kadar 20 değişik ülkeden işçilerin hikayelerinin konu edildiği 40 film izleyiciyle buluşacak. Yavuz Özkan'ın ''Maden'', Muzaffer Hiçdurmaz'ın ''Çark'', Ertem Göreç'in ''Karanlıkta Uyananlar'', Süreyya Duru'nun ''Güneşli Bataklık'', Metin Yeğin ve Dilek Çolak'ın ''Patronsuzlar'', Ben Efrat'ın ''Duvarları Yıkmak'', Lauren Cante'nin ''İnsan Kaynakları'', Stephen Frears'in ''Liam'', Macid Macidi'nin ''Baran'', Ken Loach'un ''Ekmek ve Güller'' ve Ermanno Olmi'nin ''İş'' adlı filmleri de festival kapsamında gösterilecek.
     1 Mayıs etkinlikleriyle birlikte başlayacak festival kapsamında, 1 Mayıs 1977'de öldürülen 37 kişi anısına Kazancı Yokuşu'nda anma töreni gerçekleştirilecek. 2 Mayıs'ta ise İstanbul Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde düzenlenecek geceyle film gösterimleri başlayacak.
     Festivalde gösterilecek filmler, açılış gecesinin ardından İstanbul'da Yeşilçam Sineması, Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Halkevi'nde, Ankara'da ise Ekin Sanat Merkezi ve Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nda ücretsiz izlenebilecek.
     Yarışmaya yer verilmeyecek festival ile tüm dünyadan işçilerin yaşamını ve mücadelesini anlatmak, bu konuda film ve belgesel yapan kişi ve grupların deneyimlerini paylaşmak, işçiler, işsizler, öğrenciler, köylüler ve kadınların yaşamını ele alan çalışmaları yaygınlaştırmak amaçlanıyor.
     İşçi Filmleri Festivali, ilk kez 1994'te ABD'nin San Fransisco şehrinde düzenlendi. Festival tarihi olarak, San Fransisco'da 5 Temmuz 1934'te liman işçilerinin grevini destekleyen 2 işçinin öldürülmesi nedeniyle ''Kanlı Perşembe'' olarak anılan günün yıldönümü seçildi. ''LABORFEST'' olarak isimlendirilen festival, 1994'ten bu yana her yıl 5 Temmuz'da başlayan ve 1 ay süren bir işçi kültür ve film festivali niteliğinde. Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:35

İLGİLİ HABERLER