Gündem
  • 30.11.2014 17:30

IŞİD, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı ele geçiremedi

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD miltanlarının YPG güçlerinin elinde bulunan Kobani bölgesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yönelik 29 Kasım Cumartesi günü sabah saat 05.00 sıralarında yoğun bir saldırı gerçekleştirdiğini ifade etti. saldırıların 4-5 saat sürdüğünü belirten Vali Küçük, “Yoğun şiddetli bir saldırı yaşandı, tabi İŞİD Militanları tutunamadan geri çekildi. Şu anki durumda kapı PYD güçlerinin elindedir. Durum stabildir” dedi. Küçük, çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğunu vurgulayan Küçük, “Tahminen 23 yaralıyı Yumurtalık sınır kapısından ambulanslarla aldık. Yoğun ateş altında olmasına rağmen, derhal Suruç Devlet Hastanesine ve diğer Şanlıurfa Devlet Hastanelerine sevk ettik. Ciddi bir karşılıklı yaralı olduğu anlaşılmıştır” diye konuştu. Kobani Kızılay Başkanı Mahmut Ramazan’la görüştüğünü anlatan Vali Küçük, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın yoğun bir şekilde çatışmalardan tahribat gördüğünü ve geçişler ile ilgili düzenleme yaptıklarını kaydetti. Küçük, şöyle devam etti;

“Türkiye’ye girişlerde tedavi, bakımı, geliş- gidişleriyle ilgili bir düzenleme yaptık. Çünkü şuanda kapıda tahribatlar olduğundan, kapıdan yaralı alamıyoruz. Yumurtalık bölgesinden şuana kadar 23 tane Suriye vatandaşı yaralı aldık, bu yaralıların geçişlerini düzenlemek amacıyla Mahmut Ramazan Başkanlığındaki 5 kişilik Kobani ekibinin Türkiye’ye girmesine müsaade ettik. Çalışmalarımız devam ediyor.” Vatandaşları provakatif haberlere inanılmaması konusunda da uyaran Küçük, “Benim vatandaşlarımdan istirhamım, kesinlikle hiçbir provakatif habere inanmasınlar. Yani herkes her şeyi yazabilir. Hiçbir sorumluluğu da yoktur. Ama resmi kaynaklara itibar etsinler. Ne söyledikse onun arkasındayız. Bunun için vatandaşlarımız çok duyarlı olsunlar. Bu tecrübeyi daha önceleri de yaşadılar. Provakatif amaçlı pek çok haber yayınlanır, kaynaksız, isimsiz ve hiçbir temele dayanmayan. Bunlar, tamamen yurdumuzu, şehrimizi karıştırmaya yönelik haberlerdir. Az önce de ifade ettim. Durum şu anda stabil ve normaldir” dedi.

İŞİD militanlarının veya araçlarının Türkiye topraklarını kullandığı iddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Vali Küçük, “Kesinlikle öyle bir şey yoktur. Bizim sınırımız 24 saat silahlı kuvvetlerimiz ve Mehmetçikle korunmaktadır. Sınırı geçmeleri söz konusu bile değildir. Bu asılsız bir iddiadır. Karşı tarafta 75 gündür çatışmalar yaşanıyor. Böyle bir iddia mümkün değildir. Ve hiçbir şekilde bundan sonra da olmayacaktır. Sınırımız kullanarak geçiş yapmak isteyen her türlü silahlı güce mani olmaya gücümüz yeter. Şu ana kadar olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır” diyerek açıklamalarını tamamladı.

SERHAT DEMİR 

 

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 23:58

İLGİLİ HABERLER