Gündem
  • 17.1.2015 21:35

IŞİD yaşlı Yezidileri serbest bıraktı

IŞİD, Irak'ın Sincar kentini ele geçirdikten sonra kaçırdığı Ezidilerden 198'ini Kerkük sınırında serbest bıraktı. Ezidiler, IŞİD mensuplarının araya sızabileceği endişesiyle kontrollü olarak kente alındı.

IŞİD'in serbest bıraktığı Ezidiler, güvenlik incelemesinin ardından Kerkük'e alındı. Yaşlı kadın ve erkekler ile çocuklardan oluşan 198 Ezidi, sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Kerkük'ün 30 kilometre güneyinde bulunan Mektep Halit bölgesinde serbest bırakılan Ezidiler, IŞİD mensuplarının araya sızabileceği endişesiyle bir süre Kerkük'e alınmadı. Ancak daha sonra Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in talimatıyla güvenlik incelemesinden geçen Ezidiler kente alınmaya başlandı.

Özgürlüklerine kavuşan Ezidiler, Kerkük'ün Altınköprü ilçesinde sağlık kontrolünden geçiriliyor. Ağustos'tan beri IŞİD'in elinde rehin olan Ezidilerin yorgun oldukları görüldü. IŞİD, daha çok yaşlı kadın ve erkekler ile çocukları serbest bırakırken, gençleri alıkoymaya devam ediyor.

Altınköprü'ye gelen Erbil Valisi Nevzat Hadi, kurtarılan Ezidileri ziyaret ederek, durumları hakkında bilgi aldı. Hadi, "Ezidileri, bu gece burada ağırlayacağız. Yarın sabah Duhok'a, kendilerini bekleyen ailelerinin yanına göndereceğiz" dedi.

Irak Parlamentosu Milletvekili Viyan Dahil de IŞİD'in bırakmasından sonra Peşmergelerin giderek Ezidileri bulundukları bölgeden aldıklarını belirtti.

Yakınları Kerkük'e geldi

Bazı Ezidiler de serbest bırakılan yakınlarını görmek için Kerkük'e geldi. Musul'un Sincar (Şengal) ilçesinden Salih Süleymani, 89 yaşındaki annesini görmek için heyecanla beklediğini söyledi. Kurtulan Ezidilerin sağlık taramasından geçirildiği bölgede bekleyen yakınlarına, peşmerge yetkilileri ve görevliler, "Bu gece misafirlerimizin sağlık işlemleri yapılacak. Burada boşuna beklemeyin" diyerek evlerine gitmelerini istediler.

'850 bin dolar karşılığında serbest bırakıldılar'

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük Şube Sorumlusu Aram Cebari, serbest bırakılan Ezidilerin sayısını 250 olarak açıklamıştı. Kerkük Polis Müdürü Serhat Kadir bu kişilerin fidye karşılığında serbest bırakıldıklarını söyledi.

Kadir, "Bu kişiler, Erbil ve Kerküklü işadamlarının girişimiyle IŞİD'in talep ettiği fidyenin temin edilmesi sonucu bırakıldı. Yaklaşık bir aydır, hayırsever işadamları ve Arap aşiret reisleri, kadın ve çocukların kurtarılması için uğraşıyorlardı. IŞİD, elindeki bu Ezidileri, 850 bin dolar tutarı karşılığında serbest bıraktı" dedi.

Polis Müdürü Kadir, Eezidilerin Peşmerge güçlerinin kontrolündeki Kerkük'ün Mektep Halit bölgesi ile IŞİD'in elinde bulunan Havice ilçesi sınırında serbest bırakıldığını da kaydetti.

Musul'un Ezidi nüfusuyla bilinen Sincar ilçesi (Şengal), peşmerge güçlerinin 3 Ağustos'ta çekilmesiyle IŞİD'in eline geçmişti. Bunun üzerine ilçe ve köylerini terk eden 30 bin Yezidi, Sincar Dağı'na sığınmıştı.

Kaçan Ezidilerin 20 bini güvenli kara koridorunun açılmasıyla PYD'nin silahlı kanadı YPG kontrolündeki Suriye sınırı güzergâhından Irak'ın Duhok iline nakledilmişti. Dağda bir hafta aç ve susuz kalan ve saatler süren yolculuğun ardından kurtulan Ezidilerin yaşadıkları, dünyanın dikkatini çekmişti. Peşmerge güçleri Aralık ayında Sincar'a geri almak için saldırı başlattı, kentin büyük bölümünü ele geçirdi. Bölgede hâlâ çatışmalar devam ediyor.

Kaynak: Al Jazeera

 

İLGİLİ HABERLER