Gündem
  • 6.12.2022 21:31

İşler karıştı.. Akşener ekonomi yönetimini istedi

Kılıçdaroğlu'nun "vizyonu" Akşener'e takıldı: Masadaki dört şart

Altılı masada adaylık tartışmaları devam ederken, Ankara'da kulislerde konuşulan bir iddia dikkati çekti. Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin, Akşener'in Kılıçdaroğlu'na sunduğu şartları yazdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "vizyon belgesini" açıklaması ve ekonomi politikalarını duyurması, altılı masadaki adaylık tartışmalarını gölgelemeye yetmedi.

Geçtiğimiz günlerde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın adaylığına sıcak baktıklarını belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "kazanacak aday" vurgusunu dile getirmeye devam ediyor.

Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin, bugünkü yazısında Akşener'in izlediği politikayı değerlendirdi.

"Aslında kendince haklı sebepleri var Akşener’in. Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olduğu bir ittifakın İyi Parti’ye sandıkta zarar vermesinden endişe ediyor" ifadesini kullanan Şahin, "İyi Parti için en kötü senaryo muhalif seçmenin oylarının CHP’de toplanması ve milletvekili sayısında HDP’nin gerisinde kalmaları" değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, Akşener'in CHP liderinin önüne koyduğu şartları da sıraladı:

"Bunu engellemek ve seçmene 'Masada kontrol bizde' mesajı vermek için CHP liderinin önüne koydukları 4 şarttan bahsediliyor Ankara’da…

1- Ekonomi yönetimi İyi Parti’ye verilecek.

2- Akşener, Yürütmeden Sorumlu 1. Cumhurbaşkanı Yardımcısı ilan edilecek.

3- İçişleri Bakanlığı İyi Parti’ye bırakılacak.

4- Hükümet Sözcülüğü görevini İyi Partili bir isim üstlenecek.

Ve bütün bunlar aday ismi açıklanmadan kamuoyuna bir protokolle ilan edilecek.

Kılıçdaroğlu bu şartları kabul ederse Akşener’den de ortak adaylık için vize almış olacak. Tabii masanın diğer ortaklarının da gönlünü yapmak şartıyla."

Güncellenme Tarihi : 6.12.2022 21:37

İLGİLİ HABERLER