Gündem
  • 6.12.2023 09:00

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez : Filistin devletini sonuna kadar tanıyacağız

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin'i tanıma eğiliminin devam ettiğini belirtti. Bu eğilim, Avrupa Birliği'nden yeterli destek alınsa da alınmasa da sürdürülecek.

Sanchez'in İsrail'in sistematik bir şekilde Filistin topraklarını işgal ettiği yönündeki açıklamaları, İsrail hükümeti tarafından tepkiyle karşılandı ve Madrid'deki büyükelçi geri çağrıldı.

Sanchez, İsrail ve destekçilerinin baskılarına rağmen, İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam eden katliama tepkisini sürdürüyor.

Sanchez, Madrid'de bulunan yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çatışmaların sona ermesi için iki devletli çözüme dayandığına inandığını belirten Sanchez, İspanya'nın öncülük ettiği uluslararası barış konferansı girişimi için Filistin devletinin tanınması gerektiğini vurguladı. 130'dan fazla ülkenin Filistin'i zaten tanıdığını, ancak ABD ve bazı AB ülkelerinin bunu henüz yapmadığını hatırlattı. Sanchez, Filistin'in tanınması için AB içinde çaba göstermenin önemli olduğunu ve aksi takdirde İspanya'nın Filistin'i tanıma eğiliminin devam edeceğini belirtti.

AB'ye Gazze çağrısı: Çifte standart uygulamayın

Sanchez, AB'den Ukrayna savaşında Rusya'ya karşı takındığı tavrı Gazze'ye yönelik saldırılarında, insani konularda İsrail'e karşı da göstermesini isteyerek diğer AB liderlerine, "Çifte standart uygulamayın" çağrısında bulundu.

Sanchez, İsrail'in insan hakları ihlalleri ve Gazze ile Batı Şeria'daki işgalleri karşısında AB'nin sessiz kalması halinde uluslararası toplumda izole olma riskiyle karşı karşıya kalacağını ve Avrupa'nın politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

İsrail ve Filistin arasındaki sorunun iki devlete dayalı bir çözümle aşılabileceğini kaydeden Sanchez, bu problemin çözümünün hem ahlaki hem de jeopolitik açıdan Avrupa'nın çıkarına olduğunu dile getirdi.

İspanya ve İtalya hükümetleri arasındaki kriz

Diğer yandan Sanchez, geçen hafta İspanya devlet televizyonu RTVE'ye verdiği demeçte İtalya hükümeti için 'aşırı sağcı' ifadesini kullandığı için İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani'den ve diğer İtalyan hükümet üyelerinden gelen tepkilere de cevap verdi.

Sanchez, İtalyan hükümeti ile aralarında ideolojik olarak farklılıklar bulunduğunu ancak göç sorunu, AB'deki mali reform ve fonların dağıtımı gibi iki ülkenin ortak çıkarına olan konularda birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Güncellenme Tarihi : 6.12.2023 11:21

İLGİLİ HABERLER