Spor
  • 30.5.2015 00:47

İspanya’da Blatter isyanı

İspanyol basını, son günlerde ortaya çıkan yolsuzluk skandallarına rağmen Sepp Blatter’in yeniden FIFA başkanı seçilmesini eleştirdi.

Gazetelerin internet sayfalarına yansıyan başlıklarda ve yorumlarda, Blatter’in yolsuzluk olaylarına, ABD ve İngiltere gibi güçlü ülkeler ile UEFA’dan gelen tepkilere rağmen yeniden FIFA başkanı seçilecek desteği bulabildiğine vurgu yapıldı.

Ülkenin yüksek tirajlı spor gazetelerinden Marca, “FIFA’da hiçbir şey değişmedi” başlığını atarak, haberde “Yolsuzluk olayları bile futbolun en büyük kurumunda taşları yerinden oynatmadı” yorumunda bulundu. AS gazetesi de “FIFA’da hala çoğunluğun Blatter’in yönetimini desteklemesi önemli olmaya devam ediyor. UEFA Başkanı Michael Platini’nin son adımları ve demeçleri bile tarihi bir seçim olmasını sağlayamadı. ABD, İngiltere ve Almanya’nın baskıları, beklenen bir sonucun değişmesi için yeterli olmadı” ifadelerini kullandı.

El Mundo Deportivo gazetesi de “Blatter nakavt yaparak kazandı” başlığını kullanarak, “Blatter, 5 . kez FIFA başkanı seçildi. Son dönemlerdeki suçlamalar ve baskılar Blatter’i yerinden etmeye yetmedi. Seçimlerde Blatter, yine Asya ve Afrika’dan kuvvetli destek aldı. Güney Amerika ve Okyanusya ülkeleri ise son anda sürpriz yaparak Blatter’e destek vermedi” değerlendirmesini yaptı.

“Blatter, rakibi çekilince yeniden FIFA başkanı seçildi” başlığını atan El Pais gazetesi de “Yolsuzluk skandalının faturasını İsveçreli Blatter ödemedi” diye yazdı. Blatter’in FIFA’yı her zaman “FIFA ailesi” diye tanımladığına atıfta bulunan El Pais, “Blatter şaşkın mı yoksa Baba filmindeki gibi bir Don Blatter mi? Bugünün meselesi, 1998’den bu yana FIFA Başkanı olan Blatter’in, uluslararası futbol sektöründe dönen milyarlarca avroyu yönlendiren bir mafya babası mı yoksa etrafını çevreleyen yolsuzlukların farkına varmayan 79 yaşında şaşkın bir dede mi olduğudur” yorumunda bulundu.

Diğer İspanyol gazetelerinden El Mundo, “Blatter, yolsuzluk skandallarının tam ortasında yüzde 63 ile yeniden FIFA başkanı seçildi”, La Vanguardia da “Blatter, yolsuzluklara rağmen yeniden FIFA başkanı seçildi” başlıklarını attı.

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 20:09

İLGİLİ HABERLER