Gündem
  • 10.12.2023 14:13

İsrail askerlerine giydirilen Vietnam savaşından kalma çelik yeleklerin sırrı

El Kassam korkusu yaşanan İsrailde bütün askerlerin kurşun geçirmez çelik yelek giymesi mecburiyet aldı. İster cephede isterse de cephe gerisinde askerlere çelik yelek giyin emri verildi.. Askerlerin dışında sivillerde çelik yelek alıp giymeye başlayınca stoklarda çelik yelek bitti. Gazze savaşından önce Ukrayna'ya yüklü miktarda çelik yelek gönderen İsrail şimdi bunun üzüntüsünü yaşıyor.
Elde çelik yelek kalmayınca depolarda duran Vietnam asvaşından kalma çelik yelekler dağıtıldı. Askeri yetkililer bu çelik yeleklerin aynı işi gördüğünde ısrarcı.

Kudüs'te araçlı saldırıda 12 İsrail askeri yaralandı

Kurşun geçirmez yelek Vietnam Savaşı dönemine kadar uzanıyor ..

İsrail internet sitesinde ayrıca, 7 Ekim 2023'te Gazze'de savaşın patlak vermesinin ardından birçok sivil örgütün, yedek askerlere (ve belki de düzenli kuvvetlere) büyük miktarlarda seramik koruyucu yelek sağlamak amacıyla harekete geçerek binlerce kişiden bağış topladığını belirtti.

İsrail işgal ordusu ise tüm düzenli ve yedek askerler için seramik koruyucu yeleklere sahip olduğunu iddia etti ve tedarikteki herhangi bir gecikmeyi "tedarik zincirindeki organizasyonel sorunlara" bağladı.

İsrail askerleri Gazze sınırında 12 Filistinliyi yaraladı - Son Dakika  Haberleri

The Times of Israel'e göre, "Gazze'ye veya diğer savaş bölgelerine giren herhangi bir savaşçının, ilk pratik kullanımı Vietnam Savaşı sırasında olan seramik zırh giymesi gerekiyor."

Web sitesi, "vatandaşların ve özel kuruluşların savaşın ilk iki haftasında binlerce koruyucu yeleği satın almayı, taşımayı ve dağıtmayı başardığını, ancak İsrail'e askeri veya paramiliter teçhizat ithal etmenin, tanınmış bir güvenlik yetkilisinin belgeleri imzalamasını gerektirdiğini" belirtti. Bürokratik nedenlerle çelik yeleklerin temeni gecikti..

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Irak ziyareti: Uçaktan çelik yelekle indi  | soL haber

Sıradan özel şirketler genellikle bu tür ürünleri ithal edemiyor ve bu prosedür zorluklarını gidermek için İsrail işgal ordusu özel ithalat izinleri veriyor. 

Bu önlem, özel kişi veya kişilerin ceketleri yurt dışından satın almasına, uçurmasına, gümrük masraflarını ödemesine ve teslim etmesine olanak sağladı. Bazen doğrudan yedek askerlere teslim ediliyordu, bazen de İsrail ordusunun ilgili birimleri aracılığıyla teslim ediliyordu.

Savaş sırasında yelek ithalatına katılan bir sivil, Times of Israel internet sitesine yaptığı açıklamada, aile üyelerinden ve askerlerin seramik koruyucu yeleklere ihtiyaç duyan akrabalarından hâlâ günlük talepler aldığını ancak sivil kurumların artık bunları getirmesine izin verilmediğini, bu yelekleri saklayan sivil acil durum depoları yok.

Buna karşılık işgal ordusu da iletişime geçilebilecek bir bağış merkezinin bulunduğunu belirtti. Orduya yapılan bu bağışlarla ilgilenmekten Savunma Bakanlığı sorumludur. Bakanlık, bağışlanan teçhizatı standart standartlara uygunluğundan emin olmak için inceler ve ardından askerlere teslim eder.

İsrail internet sitesine göre, Vietnam Savaşı dönemindeki yeleklerle ilgili soru sorulduğunda İsrail ordusu, "Bu yelekleri inceledik ve standartları karşılıyor" dedi. 

Savunma Bakanlığı, IDF ve Kuyu Derneği tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 50.000'den fazla seramik yelek, 20.000'den fazla kask ve koruyucu gözlük ve diz koruyucuları gibi on binlerce savaş malzemesi İsrail'e gönderildi.

Açıklamada, yüz binlerce ekipmanın halihazırda onaylandığı ve önümüzdeki günlerde ordu birimlerine gönderileceği belirtildi.

Ortak ekipler, "farklı türde ekipman sağlamak (bağışlamak) için binlerce somut teklifle" ilgilendi.

Hamas'ın Cumartesi günü Gazze Şeridi'ne yakın topluluklara yönelik acımasız saldırısını başlatmasından ve çoğu sivil olan 1.300 İsrailliyi öldürmesinden bu yana yaklaşık 360.000 yedek asker seferber edildi.

O tarihten bu yana, ordunun dört bir yanından askerler ve birlikler, standartların altındaki askeri teçhizat ve silahlardan, özellikle de kurşunlara ve şarapnele karşı koruma sağlayan seramik plakalı yeleklerin bulunmamasından şikayetçi oldu.

İsrail'de bu teçhizat için para toplamak, satın almak ve doğrudan birliklere dağıtmak için sayısız sivil grup ortaya çıktı.

İsrail'deki ordu malzemeleri depolarına baskın düzenlediler ve birçoğu yurtdışından ekipman temin etmeye çalıştı.

Ordu tarafından verilen teçhizatı giyen piyadeden bir yedek asker, 9 Ekim 2023. 

Yedek askerler, ordu ve Savunma Bakanlığı arasındaki sözlü savaş, İsrail'de ve yurt dışında birçok insanın kafasını karıştırdı.

Savaşın üçüncü günü olan Pazartesi günü, IDF sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari eksikliklerin olduğunu yalanladı ve sorunun sadece lojistik bir sorun olduğunu söyledi.

Salı günü IDF, askerlere ekipman, lojistik, yiyecek veya eksik olan herhangi bir şeyle ilgili sorularını yanıtlamak için 052-6156256 numaralı telefondan WhatsApp üzerinden 24 saat açık bir yardım hattı kurdu.

Gazetecileri büyük bir askeri depoyu görmeye davet etti ve sahadaki ekipmanları paketlemek için canla başla çalışan askerlerin ve gönüllülerin fotoğraflarını yayınladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen ve gönüllü bir grubun parçası olan bir kaynağa göre, dünyanın dört bir yanındaki gruplar, ölümcül Hamas saldırısının başlamasından sadece birkaç saat sonra Cumartesi akşamı, askeri teçhizat (bunlarla dolu bir kiralanmış uçuş da dahil) göndermeye başladı. Savunma Bakanlığı'nın bağışlanan ekipmanı temin etmesine yardımcı olmak.

Kaynak, "Bu donanım kolayca bulunabiliyordu, bu da genellikle özellikleri karşılamadığı anlamına geliyor" dedi.

Yedek askerlere dağıtılmak üzere üniforma ve koruyucu yelekler hazırlanıyor, 10 Ekim 2023. (İsrail Savunma Kuvvetleri)

Gönüllü grubun üyeleri, hem askeri hem de insani konularda uluslararası lojistik ve tedarik hatları konusunda geniş deneyime sahiptir.

Savunma Bakanlığı Lojistik Müdürlüğü'ne, bakanlık, denizaşırı savunma bakanlıkları ve ABD ve Avrupa'da fon toplayan, ekipman tedarik etmeye çalışan ve hatta belli bir ücret karşılığında uçak kiralayan "yüzlerce" Yahudi ve Hıristiyan grup arasında koordinasyon sağlanmasında yardımcı oluyorlar. İsrail askerlerinin savaşa uygun şekilde hazırlanmasını sağlamak için uçuş başına 600.000 ila 1 milyon dolar arasında bir miktar.

The Times of Israel'e konuşan kaynak şunları söyledi: “Birim ve bireysel düzeyde hayal kırıklığı var. İnsanlar neden ihtiyaç duydukları şeye sahip olmadıklarını soruyorlar.”

Ancak bu kadar kısa sürede bu kadar çok yedek askerin seferber edilmesinin "lojistik ve tedarik zinciri kabusu" olduğunu vurguladı. "Dünyada bu kadar çok yedek askeri çağırabilecek ve her şeyi hazır hale getirebilecek çok az ülke var, eğer varsa" dedi. “Bu öyle olmuyor.”

"Gönüllü grubum, milyonlarca doları çöpe atmak yerine herkesin kendi i'lerini ve t'lerini noktalamasını sağlamaya yardımcı oluyor."

Onaylanan sevkiyatlar Pazar günü gelmeye başladı ancak yere inen her şey depoya alındı.

Bu, Maliye Bakanlığı'nın Savunma Bakanlığı ve Vergi Dairesi'ne askeri teçhizat da dahil olmak üzere bağışlarla nasıl başa çıkılacağını açıkladığı Çarşamba günü yapılan bir toplantıya kadar sürdü.

Kaynak, depoda bulunan her şeyin daha sonra incelendiğini, kataloglandığını ve spesifikasyonları karşılıyorsa sahaya dağıtıldığını söyledi.

Yetkili, Perşembe gününden itibaren gönderilerin aynı gün işleme alındığını ve gönderildiğini de sözlerine ekledi.

IDF'nin her gün neyin ve nereden geleceğini bildiğini açıkladı. Her uçuş kalkıştan önce uçuş manifestolarını ve paketleme listelerini gördüler ve işleri hızlandırmak için gümrük hizmetleriyle koordineli çalışabildiler.

Kaynak, gerekli belgeler olmadan gelen bazı ekipmanların yine de test edildiğini söyledi. Örneğin test etmek için seramik plakalara ateş açıldı. "Eğer eşit değilse, bu sadece savunma teşkilatının onu göndermek için zamanını boşa harcamak olur" dedi.

Güncellenme Tarihi : 10.12.2023 14:24

İLGİLİ HABERLER