Gündem
  • 27.1.2024 20:20

İsrail askerlerinin yüzde 17'si korkudan birbirlerini öldürdü

Gazze'deki İsrail askerlerinde inanılmaz bir ölüm korkusu var. Her köşeden çıkan HAMAS mücahitleri yüzünden panik atak lan bu askerler sık sık kendi arkadaşlarını vurup öldürüyor.
İKonuyla ilgili bir araştırma yapan İsrail savunma Bakanlığı ölen askerlerinin yüzde 17'sinin dost ateşiyle yani birbirlerini vurarak gerçekleştiğini açıkladı.

Gazze'deki işgalci ölümlerin yüzde 17'si dost ateşi sonucu gerçekleşti.. “NBC”: İsrail askerleri eğitim eksikliği nedeniyle ateşe koşuyor.

Amerikan NBC Haber ağının 25 Ocak 2024 Perşembe tarihli bir raporu   şunu ortaya koydu: “İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki toplam insan kaybının neredeyse 5'te 1'i, yani %17'si Hamas'tan değil, dost ateşinden geldi. Çoğu ülkenin dost ateşinden kaynaklanan ölümlere ilişkin veri yayınlamadığına dikkat çekti. Bu da İsrail'in daha fazla incelemeye ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Ağın raporunda, İsrail ordusunun mevcut en son verilerine göre, geçen yıl Gazze'de öldürülen 170 İsrail askerinden 29'unun ya arkadaşlarının kurşunlarıyla öldürüldüğü ya da kazalarda öldüğü belirtildi.

Yüksek oran

Emekli ABD Donanması amirali ve NATO'nun eski Müttefik Yüksek Komutanı James Stavridis ise bir röportajda şunları söyledi: "Çok yoğun kentsel alanlarda meydana gelmesine rağmen bu, yüksek oranda dost ateşidir. Bence İsrailliler bunların her birini çok ciddi bir şekilde ele alacağız." Olaylardan ders çıkarmaya çalışmak ve dost ateşi olaylarının bu seviyesini azaltmak için."

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin ana sözcüsü Amiral Daniel Hagari, Hamas'la devam eden savaşta dost ateşiyle öldürülen ölüm oranlarına ilişkin bir soruya yanıt olarak durumu "korkunç" olarak nitelendirdi.

İsrail güçlerinin Gazze'de çok zor koşullarda faaliyet gösterdiğini, Hamas savaşçılarının kendilerini sivil kılığına soktuğunu ve geniş tünel ağını kullanarak ortaya çıkıp pusu kurduğunu da sözlerine ekledi.

Sözlerine şöyle devam etti: "Bu korkunç olayları azaltmak için her olaydan ders alıyoruz, ders alıyoruz."