Dünya
  • 27.6.2024 22:31

İsrail camilerden sonra kiliseleri hedef aldı

'İsrail' Kudüs'teki Hıristiyan varlığını hedef alıyor: Kilise liderleri

Katolik, Rum Ortodoks ve Ermeni Ortodoks Kiliseleri başkanları, İsrail makamlarını, kilise mülklerine vergi koyarak ve yasal işlem tehdidinde bulunarak Hristiyan cemaatini Kudüs'ten çıkarmaya çalışmakla suçladı.

"Tüm dünyanın, özellikle de Hıristiyan dünyasının İsrail'deki gelişmeleri sürekli takip ettiği bu dönemde, bir kez daha yetkililerin Hıristiyan varlığını Kutsal Topraklardan sürme girişimiyle karşı karşıya buluyoruz." Katolik ve Ortodoks Kiliselerinin başkanları işgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya bir mektup yazdı.

Bu, Katolik, Rum Ortodoks ve Ermeni Ortodoks mezheplerinin liderlerinin İsrail işgalini, Tel Aviv, Ramla gibi çeşitli belediyeler tarafından alınan karar nedeniyle Kudüs'teki Hıristiyan varlığına "koordineli bir saldırı" yapmakla suçlamasıyla geldi. , el-Nassira ve el-Kudüs'e kilise mülklerini vergilendirmeleri ve bunun yapılmaması halinde yasal işlem başlatma tehdidinde bulunması.

Gaza's only Catholic priest calls Israel-Gaza violence 'extremely serious'  | Catholic News Agency

Kilise liderleri,  "Bu çabaların Kutsal Topraklardaki Hıristiyan varlığına yönelik koordineli bir saldırıyı temsil ettiğine inanıyoruz " diye yazdı.

Kilise liderleri, mülklerinin vergilendirilmesini içeren politika değişikliğinin, uzun süredir devam eden muafiyet geleneğini bozduğunu ve bu durumun statükoyu etkileyecek bir eylem olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, gelirlerin okullar, hastaneler ve yaşlılar ve engellilere yönelik bakım tesisleri gibi kolektif hizmetleri desteklediği için kilisenin sahip olduğu ticari mülklerin bile vergilendirilmemesi gerektiğini savundular.

Pazar günü yaptıkları ortak açıklamada, Kudüs Belediyesi'nin kiliselere karşı yasal işlem başlatma kararından duydukları endişeyi dile getiren kilise liderleri şunları söyledi: "Böyle bir tedbirin hem Kudüs'ün kutsal karakterini baltaladığını hem de Kilise'nin varlığını tehlikeye attığını beyan ederiz. kendi toplulukları ve dünya çapındaki kilise adına bu topraklarda hizmetini yürütme yeteneği."

Çatışmanın tarihsel kökleri var. 2018 yılında İsrail tarafından atanan işgal altındaki Kudüs Belediyesi'nin, ibadet amaçlı olmayan kilise mülklerinden 174,5 milyon dolar tutarında emlak vergisi alma niyetini açıklaması, kiliselerden ciddi bir tepkiye neden oldu. Buna karşılık, Kutsal Kabir Kilisesi'nden sorumlu üç mezhebin başkanları, şehrin kararının ekonomik sonuçlarına dikkat çekmek amacıyla yoğun bir turizm sezonunda kiliseyi kapatmayı seçti. O dönemdeki baskılar, Kudüs'teki statükonun değiştirilmesine karşı "İsrail'in" elini zorlamasıyla sonuçlanmıştı.

UN chief calls Gaza situation 'dire' – as it happened | Israel-Gaza war |  The Guardian

Filistin'deki kiliselerin İsrail işgal rejiminin kuruluşunu yüzlerce, hatta bazılarının bin yıldan fazla eskimiş olduğunu belirtmekte fayda var.

Örneğin, Doğuş Kilisesi'nin tarihi MS 335'e, Kutsal Kabir Kilisesi'nin tarihi ise MS 326'ya kadar uzanmaktadır. Batı Şeria'da, Başkalaşım Rum Ortodoks Kilisesi'nin tarihi 1852'ye, Kutsal Aile Katolik Kilisesi'nin tarihi ise 1913'e kadar uzanıyor.

Başpiskopos Hanna: Kudüs büyük tehlike altında

İşgal altındaki Kudüs'teki Sebastia Rum Ortodoks Başpiskoposu Atallah Hanna, İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam eden saldırganlığını durdurmak için Arapların güçlü ve kararlı bir şekilde harekete geçmesi çağrısında bulunarak, Amerikalılarla uyumlu kuruluşların bu saldırının suç ortağı olduğuna işaret etti.

Başpiskopos Hanna, Al Mayadeen'e , üniversiteler ve kurumlar içinde İsrail saldırganlığına karşı büyüyen bir hareketin olduğunu ve bunun Filistin davasına ilişkin farkındalığın arttığını yansıttığını söyledi.

Filistinli din adamı, Arapların birleşmesi halinde tüm Arap milletinin acılarını durdurabilecek güce sahip olduklarının altını çizdi.

Aynı bağlamda Hanna, işgal altındaki Kudüs'ün büyük tehlike altında olduğu ve şehirdeki Arap, Müslüman ve Hıristiyan her şeyin hedef alındığı konusunda uyardı.

Kudüs'teki Filistinlilerin dirençli olmaya devam ettiğini ancak bu şehrin "bize emanet edilen bir emanet" olması nedeniyle Arap kardeşlerinin desteğine ihtiyaçları olduğunu doğruladı.

İşgal altındaki Kudüs'teki Sebastia Başpiskoposu ise işgal altındaki Kudüs uğruna Filistin birliğinin ve iç bölünmelerin aşılmasının gerekliliğini vurguladı.

Hanna'nın sözleri, İsrail ordusunun 1967'de Filistin şehrini işgalini anan sözde "Kudüs Günü Bayrak Yürüyüşü" sırasında İsrailli yerleşimcilerin Bab el-Amud bölgesinden işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehri'ne baskın yapmasından bir gün sonra geldi.

Filistin vatandaşları , çoğu silahlı yerleşimcilerin provokasyonlarına tanık olan  Eski Şehir'in çeşitli mahallelerinde saldırılarla karşılaştı .

İsrail polisi, yerleşimcilerle koordineli olarak, "Bayrak Yürüyüşü"nün korunması gereğini öne sürerek Eski Şehir sokaklarını Kudüs sakinlerine kapattı.

Yerleşimciler Bab al-Amoud'da gazetecilere ve Filistin vatandaşlarına saldırarak gazetecileri bölgeyi terk etmeye zorladı. Ayrıca yerleşimciler İslam'a ve Araplara hakaretler yağdırdı.

Al Mayadeen'in işgal altındaki Filistin'deki muhabiri, 1.200'den fazla İsrailli yerleşimcinin işgal altındaki Kudüs'teki Mescid-i Aksa avlularına baskın düzenlediğini vurguladı.

Muhabirimiz, yerleşimcilerin Eski Şehir'e yaptıkları baskınlar sırasında Filistinli vatandaşlara ve dükkan sahiplerine saldırdığını belirtti.

Ayrıca yerleşimcilerin saldırılarını korumak için 3.000'den fazla polis memurunun görevlendirildiğini belirtti.

İsrail işgal güçleri Eski Şehir'deki dükkan sahiplerini dükkanlarını kapatmaya, demir bariyerler dikmeye, süvari birimlerini konuşlandırmaya ve hatta bir kanalizasyon suyu aracı çağırmaya zorlayarak Bab al-Amoud'u etkili bir şekilde Filistinlilerin bastırıldığı ve gözaltına alındığı bir askeri kışlaya dönüştürdü.

Güncellenme Tarihi : 27.6.2024 22:35

İLGİLİ HABERLER