Dünya
  • 28.6.2024 10:37

İsrail’de Hahamlar ayaklanma çağrısı yaptı

İsrail Channel 12 kanalının aktardığına göre , İsrail Yüksek Mahkemesi'nin oybirliğiyle dindar Yahudilere zorunlu askerlik kararı vermesi, dini kurumlarda ve üst düzey bir haham olarak onu destekleyen sağcı partilerde yaygın bir öfkeye yol açtı. 
Haredileri Yahudileri  isyana çağırırken, hükümete katılan partiler de çözüme yol açabilecek bir gelişmeyi düşünüyor. 

İsrail Yüksek Mahkemesi, 25 Haziran 2024 Salı günü oybirliğiyle dindar Yahudilerin askere alınmasını ve dini okulların hükümet tarafından kabul edilmesinin yasaklanmasını onaylayarak "Haredi alımı" konusunu siyasi sahnenin merkezine geri getirdi. Öğrencilerinin askerlik hizmetine katılmaması halinde çeşitli cezalar verilecek.

Bu kararı, hükümetin yargı danışmanının, Maliye ve Savaş Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklara ilk adım olarak yaklaşık 4.000 Haredim'i askere alma zorunluluğu getiren duyurusu izledi. Bireysel olarak veya eğitim kurumu olarak aldığı ödeneklerin karşılığı olarak askerlik yapması istendi.

Bu kararla dini okullar, personeli ve öğrencileriyle birlikte, devlet bütçesinden sağlanan büyük fonlar ve zorunlu askerlikten muafiyet de dahil olmak üzere onlarca yıldır sahip oldukları tüm ayrıcalıkları kaybediyor. 
Haredi gençleri çağrıya uymazsa firariler olarak sınıflandırılabilir, bu da onların tutuklanmasına neden olur. 

İsrail nüfusunun yaklaşık %13'ünü oluşturan "Harediler" orduda görev yapmıyorlar ve hayatlarını teoloji enstitülerinde Tevrat'ı okumaya adadıklarını söylüyorlar, oysa yasa yaşının üzerindeki her erkek ve kadına İsrail'i zorunlu kılıyor.
"Haredim"lerin ise askerlikten muaf tutulması o zamandan bu yana tartışmalara yol açtı... Sözleşmeler.

Derhal işe alım gerekli 

İsrailli muhalefet lideri Yair Lapid ise Yüksek Mahkeme'nin dindar Yahudileri (Haredim) askere alma kararının yasalaştığı için uygulanmamasını "orduya ihanet" olarak değerlendirdi.

Lapid, X platformundaki bir gönderisinde, "Yüksek Mahkeme bu sabah konuştu ve en muhafazakar yargıçlar da dahil olmak üzere açık ve keskindi: Artık Haredim için bir istisna yok" dedi.

Şöyle ekledi: "Bu sabah (Salı) itibarıyla ultra-Ortodoks Yahudilerin askere alınması yasa haline geldi ve bunu uygulamamak İsrail ordusunun askerlerine ihanettir."

Şöyle devam etti: "Öleceğiz, askere alınmayacağız diye bağıranların olduğu, kan ve kan ayrımının sona erdiği günler geride kaldı."

Lapid, Tel Aviv'in "yedi cephede (adını vermediği) bir savaşta olduğuna ve İsrail ordusunun yeterli askerinin bulunmadığına ve birlikte savaşmazsak birlikte öleceğimize" dikkat çekti.

Haham isyan çağrısında bulundu 

Öte yandan Tora Bilgeleri Konseyi'nin uzun süredir üyesi olan Haham Moşe Maya, Yüksek Mahkeme'nin kararını "Yahudi kanunlarına aykırı" olarak nitelendirdi.

Haham, yerel bir radyo röportajında ​​şunları söyledi: Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, "Tevrat dini okul mensubunun askere alınmasına izin verilmemesini şart koşuyor" .  

Haham Maya, tüm dindar insanları zorunlu askerliği reddetmeye ve mahkemenin kararına karşı isyan etmeye çağırdı. 

"Çok büyük bir yanılgı içindeler. Eğer Tevrat ehli olmasaydı daha çok ölüm olurdu. Askerlerin üçte biri için, kaçırılanların geri dönmesi için gözyaşlarıyla dua ediyoruz." 

Yahudi din adamları ve aşırı dini partiler, dini rolleri ve sürekli dua ve dualarını yerine getirmeleri nedeniyle işgalci devletin hâlâ var olduğuna ve onlarla savaşmanın İsrail Devleti'nin yıkılmasına yol açacağına inanıyor. 

Bu arada Birleşik Tevrat Yahudiliği partisinden Kudüs İşleri Bakanı Meir Barosh, "Yargıtay'ın kararı iki eyalete yol açacak!" dedi. 

Hükümetten çekilme 

Gözlemciler, Yüksek Mahkeme'nin kararının, en büyük iki dini partiyi içeren ve dindar kişilere muafiyet tanıyan bir yasayı Knesset'te geçirmeye çalışan Benjamin Netanyahu hükümetini etkileyeceğini tahmin ediyor.

İsrail gazetesi Maariv, Shas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği partilerinin Benjamin Netanyahu liderliğindeki iktidar koalisyonundan çekilme niyetinde olduğunu bildirdi .

İki partinin gerektiğinde hükümeti yurt dışından desteklemeyi düşündüklerini belirtti.

İsrail Likud Partisi ise İsrail ordusundaki askere alma krizinin çözümünün İsrail Yüksek Mahkemesi'nin bir kararında veya dayatmasında yatmadığını vurguladı.

İsrail Ordu Radyosu, Benjamin Netanyahu liderliğindeki iktidardaki Likud Partisi'nin, İsrail ordusundaki zorunlu askerlik krizinin çözümünün, İsrail Yüksek Konseyi'nin bir kararı yoluyla değil, İsrail Knesset'inde zorunlu askerlik yasası tartışmalarının tamamlanmasında yattığını söylediğini aktardı. Mahkeme.

Yüksek Mahkeme'nin 2015 yılında yürürlüğe giren ve Haredileri askerlik hizmetinden muaf tutan yasayı, muafiyetin "eşitlik ilkesini" ihlal ettiği gerekçesiyle iptal etmesinden sonra, 2017'den bu yana birbirini takip eden hükümetler Haredilerin işe alınması konusunda bir fikir birliğine varmayı başaramadı.

O tarihten bu yana Knesset, askerlik hizmetinden muafiyetlerini uzatmaya devam etti ve geçen Mart ayı sonunda, Netanyahu hükümeti tarafından "Haredimler" için zorunlu askerlik uygulamasının ertelenmesi yönünde verilen emrin süresi doldu.

Geçtiğimiz Şubat ayında İsrail Yüksek Mahkemesi, hükümetin Haredimleri askere almama nedenini açıklamasını talep eden bir emir yayınladı.

Mart ayının sonunda mahkeme, Tevrat kurumlarında okuyan ve kayıt yaptırması gereken öğrencilere yönelik mali desteğin durdurulması yönünde geçici bir emir çıkardı.

Dini partiler Haredi asker alımı yasasına karşı çıkarken laik ve milliyetçi partilerin yasayı desteklemesi Netanyahu'nun iktidar koalisyonunu tehdit eden bir soruna yol açtı.

Dindar Yahudiler İsrail'in yaklaşık 9,7 milyonluk nüfusunun yaklaşık %13'ünü oluşturuyor ve askerlik yapmıyorlar ve hayatlarını Tevrat'ı okumaya adadıklarını söylüyorlar.

Yasa, 18 yaşın üzerindeki her İsrailli erkek ve kadının askerlik hizmetini yapmasını zorunlu kılıyor ve "Haredimlerin" hizmetten dışlanması geçtiğimiz on yıllarda her zaman tartışmalara yol açmıştı; Gazze'deki savaş ve İsrail ordusunun kayıpları, laik partilerin "Savaş Yükünü Taşımak" programına dindarların da katılmasını talep etmesiyle tartışmanın yoğunluğunu artırdı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana devam eden savaşı, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yaklaşık 124.000 Filistinlinin ölmesine ve yaralanmasına neden oldu; düzinelerce çocuğun hayatına mal olan büyük yıkım ve kıtlığın ortasında 10.000'den fazlası da kayboldu.

Güncellenme Tarihi : 28.6.2024 10:28

İLGİLİ HABERLER