Gündem
  • 7.12.2023 10:16

İsrail Gazze'ye 100 binden fazla top mermisi ateşledi evlerin yüzde 60'ı yıkıldı

İsrail ordusu duyurdu! 100 binden fazla top mermisi ateşledik

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne kara harekatı başlattığı günden bu yana 100 binden fazla top mermisi ateşlediğini duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatının başladığı 31 Ekim'den bu yana bölgeye 100 binden fazla top mermisi ateşlendiği belirtildi.

Açıklamada, İsrail topçu birliklerinin Gazze Şeridi'ne başlatılan saldırıların ilk gününden itibaren çatışmalarda "önemli bir rol oynadığı" ve "kara birliklerine yönelik tehditleri ortadan kaldırarak birliklerin ilerlemelerini sağladığı" iddia edildi.

İsrail ordusu ayrıca, topçu birliklerinin çok sayıda top atışı yaptığı görüntüleri paylaştı.

Gazze'deki evlerin yüzde 60'ından fazlası yıkıldı.
Bölgedeki Hamas hükümetine göre , 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki evlerin ve yerleşim birimlerinin %61'i yıkıldı .

Filistinliler, 4 Aralık Pazartesi günü düzenlenen hava saldırısının ardından bir evde meydana gelen hasarı inceliyor.

Hamas hükümetinin medya ofisinden bir yetkili, Salı günü Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, etkilenen 305.000 birimden 52.000'inin tamamen yok edildiğini ve 253.000'inin kısmen hasar gördüğünü söyledi. 

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir soruşturmada, İsrail'in Ekim ayında Gazze'ye düzenlediği ve 43 sivilin öldüğü iki hava saldırısında ABD yapımı silah yönlendirme sisteminin kullanıldığı iddia ediliyor.

DEIR AL-BALAH, GAZA - DECEMBER 03: A view of the destroyed residential area of the Nuseirat Refugee Camp following an Israeli attack in Deir al-Balah, Gaza on December 03, 2023. (Photo by Ashraf Amra/Anadolu via Getty Images)

İnsan hakları örgütü tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre , Gazze'nin merkezindeki Deir al-Balah mahallesindeki yıkılmış evlerin enkazında ABD yapımı Ortak Doğrudan Saldırı Mühimmatı yönlendirme sisteminin parçaları bulundu  .

İsrail çok çeşitli Amerikan silahları ve mühimmatları kullanıyor ancak Uluslararası Af Örgütü'nün raporu, Amerikan yapımı bir silahı önemli sayıda sivilin ölümüne yol açan belirli bir saldırıyla ilişkilendirmeye yönelik ilk girişimlerden biri.

ABD Hava Kuvvetleri'ne göre JDAM, "mevcut güdümsüz serbest düşen bombaları isabetli, olumsuz hava koşulları 'akıllı' mühimmatlara dönüştüren bir kılavuz kuyruk kitidir".

CNN, Uluslararası Af Örgütü'nün bulgularını bağımsız olarak doğrulayamıyor.

Raporda, Uluslararası Af Örgütü'nün silah uzmanlarının ve bir "uzaktan algılama analistinin" uydu görüntülerini ve "molozdan çıkarılan mühimmat parçalarını" ve yıkımı gösteren evlerin fotoğraflarını inceledikleri belirtildi. Fotoğrafları Uluslararası Af Örgütü'nün saha çalışanları çekti.

 

Raporda, bu iki saldırı sonucunda 19 çocuk, 14 kadın ve 10 erkeğin öldürüldüğü iddia ediliyor.

İnsan hakları örgütü, hava saldırılarının gerçekleştiği bölgelerde herhangi bir askeri hedefin bulunduğuna veya evlerde yaşayan kişilerin meşru askeri hedefler olduğuna dair herhangi bir belirti bulamadığını söyledi.

Raporda, "Örgüt, bu hava saldırılarının ya sivillere ya da sivil nesnelere yönelik doğrudan saldırılar ya da ayrım gözetmeyen saldırılar olduğunu tespit etti" denilerek, saldırıların savaş suçu olarak soruşturulması çağrısında bulunuldu.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

İsrail'in saldırdığı Gazze'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post'tan gündeme adeta bomba gibi düşen bir haber geldi. 'Hamas, 7 Ekim'de planladığı gibi İsrail'i sahte bir sakinliğe sürükledi' manşeti ile çıkan gazete İsrailli yetkililer ile konuştu. İtiraf gibi açıklamalar Hamas'ın 7 Ekim öncesi izlediği politika ile planını nasıl sakladığını gün yüzüne çıkardı.

İsrail ordusu iki askerin daha öldüğünü duyurdu

İsrail ordusu, Gazze'deki çatışmalarda iki askerin daha öldüğünü, dört askerin de ağır yaralandığını açıkladı.

ABD İsrail'e savaşın aylar değil haftalar içinde bitmesi gerektiğini söyledi

Wall Street Journal (WSJ), ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in geçen hafta İsrail savaş kabinesindeki yetkililere, Biden yönetiminin savaşın aylar değil, haftalar içinde bitmesi gerektiğine inandığını söylediğini bildirdi.

 

Güncellenme Tarihi : 7.12.2023 11:29

İLGİLİ HABERLER