Gündem
  • 27.5.2024 01:09

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah'ta kanlı katliam

Terör devleti İsrail'den Refah'ta katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var
Terör devleti İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına rağmen Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı hedef aldığı saldırıda 40 Filistinli hayatını kaybetti.

'İnsanları diri diri yaktılar'
İsrail'in Refah'taki mülteci kampına düzenlediği saldırıdan sağ kurtulanlar El Cezire'ye konuştu.

Hayatta kalanlardan biri, "Bölge vurulduğunda yürüyordum ve telefonuma bakıyordum" dedi.

"Ne olduğunu anlamadım. Ailemin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Annem yanımdaydı ve kardeşim kampta yaralandı. Yere düştüm ve bacağımın yarıldığını gördüm.”

Hayatta kalan bir başka kişi ise hava saldırısının "tüm bloğu yaktığını" söyledi.

"İnsanları diri diri yaktılar" dedi.

Çadır kampa gerçekleştirilen saldırı sonrası görüntüler.

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı.

Saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada da sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıdaki Filistinlinin cenazesi ile yaralıyı hastanelere götürdüğü belirtildi.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." dedi.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor." ifadeleri kullanıldı.

Gazze ofisi: İsrail, yerinden edilmiş barınakları 2000 kiloluk bombalarla hedef alıyor

Gazze'deki Hükümet Medya Ofisi yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saat içinde Birleşmiş Milletler Filistin Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) bağlı en az 10 yerinden edilme merkezini hedef aldığını söyledi.

Cebeliye, Nuseyrat, Gazze Şehri ve Refah'ta çoğu kadın ve çocuk olmak üzere on binlerce Filistinlinin barındığı barınakların vurulduğu belirtiliyor. Ofise göre, Refah'taki son saldırılarla birlikte saldırılarda ölenlerin sayısı 190'ın üzerinde bulunuyor.

Raporda, yakın zamanda Refah'a yönelik bir saldırının yedi adet 2000 poundluk (bir tonluk) bomba kullanılarak gerçekleştirildiği, bunun en az 30 kişiyi öldürdüğü ve hava saldırılarının şiddeti nedeniyle ölümlerin artmasının beklendiği belirtildi.

Ofis, saldırıları İsrail ve ABD hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) ve küresel topluluğa "yerinden edilmiş kişilere ve çocuklara yönelik katliamların devam edeceği ve uluslararası hukukun çiğnenmesinin hiçbir sorun teşkil etmeyeceği" yönünde "açık bir mesaj" olarak değerlendirdi. durmak".
 

UAD, 24 Mayıs'ta yeni tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldürüldü, 80 bin 643 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Katliam saldırısının ardından Hamas'tan çağrı

Terör devleti İsrail'in alçak saldırısının ardından Hamas tarafından yapılan yapılan açıklamada, ''Tüm taraflardan, özellikle Mısır'daki kardeşlerimizden, İsrail işgal güçlerini Refah sınır kapısından çekilmeye zorlamak için baskı yapmasını talep ediyoruz.'' ifadeleri kullandıldı.

AK Parti saldırıyı lanetledi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, terör devleti İsrail'in Refah'a yönelik saldırısını lanetlediği bir mesaj yayımladı. Çelik, ''İsrail savaş uçaklarının Gazze’de yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadıkları çadırları bombalayarak ve masum sivilleri diri diri ateşe vererek katletmesini lanetliyoruz.

Bu soykırım eylemleri mahkemelerde gereken cezayı alacaktır.

Uluslararası toplumun bu soykırım eylemlerine son vermesini engelleyenler bu suça ortaktırlar.'' ifadelerini kullandı.

Güncellenme Tarihi : 27.5.2024 01:14

İLGİLİ HABERLER