Gündem
  • 28.10.2023 09:55

İsrail ilk kara harekatı girişiminde büyük kayıplar verdi

El Kassam ve Kudüs Tugayları: İsrail'in askeri saldırılarını, çoğunlukla kuzeyde Beyt Hanun ve merkezde Bureij olmak üzere üç farklı cepheden püskürttük.

Gazze ile iletişim kesildi! İsrail ordusundan açıklama..

Havanın kararmasıyla birlikte İsrail'in Gazze'ye bombardımanı arttı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları nedeniyle karanlığa gömülen bölgede yoğun ve şiddetli patlama sesleri duyuldu. Bölgeden yapılan açıklamada 7 Ekim'den beri en ağır saldırı olduğu belirtildi.

ABD'DE ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI
ABD’de, barış yanlısı Yahudi gruplar, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için New York'taki ünlü Grand Central tren garını işgal ederek "acil ateşkes" çağrısı yaptı.

İRAN: BÖLGE BARUT FIÇISI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Millet Genel Kurulu toplantısı için bulunduğu New York'ta ABD'nin Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) konuştu. İran'ın bölgede savaş istemediğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalıştığını kaydeden Abdullahiyan, "Bölgede durum son derece karışık ve tehlikeli. İsrail rejiminin saldırıları nedeniyle 7 binin üzerinde sivil Filistinlinin hayatını kaybetmiş olması bölge için ağır bir tablo. Biz tüm tarafları itidalli olmaya ve ateşkes yapılmasına çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin İsrail'e verdiği desteği sonlandırmaya çağıran Abdullahiyan, İsrail'in ABD tarafından kontrol edilen bir savaş makinesine döndüğünü söyledi. Abdullahiyan, "İsrail saldırıları nedeniyle bölge barut fıçısı haline geldi. 2 hafta önce bölge ülkelerini ziyaret ettim ve bu ziyaretimde Lübnan ve Filistin direniş liderleriyle görüştüm. Görüşmelerimden edindiğim izlenim Hamas'ın eli her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte. Gazze'de ve Batı Şeria'da İsrail kadın ve çocukları hedef almaya devam ederse barut fıçısına dönen bölgede her an her ihtimal mümkün" ifadelerini kullandı.

KIZILHAÇ: İLETİŞİMİMİZ KESİLDİ
Kızılhaç'tan yapılan açıklamada "Elektrik kesintisi nedeniyle Gazze'deki meslektaşlarımızla bağlantımız kesildi. Filistin Kızılayının acil tıbbi hizmetler sağlamaya devam edememesinden endişe duyuyoruz." ifadeleri yer aldı.

HALK SOKAKLARDA

İsrail ordusu, çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana ayrım gözetmeksizin birçok noktayı vuruyor. Batı Şeria’da bulunan El Halil kentinde onlarca Filistinli, bu gece Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların yoğunlaşmasıyla sokaklara döküldü. İsrail’in saldırılarını protesto etmek için bir araya gelen Filistinliler, hep bir ağızdan tekbir getirerek, “Gazze diz çökmez” ve “Aksa için canımız feda” sloganları attı.

"İSRAİL GAZZE’YE KARA SAVAŞI BAŞLATTI"

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından bugün yapılan “İsrail Kara Kuvvetlerinin bu gece faaliyetlerini genişleteceği” duyurusunun ardından Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Safadi, “İsrail Gazze'ye kara savaşı başlattı. Bunun sonucu ise, önümüzdeki yıllarda epik boyutlarda bir insani felaket olacak” ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE SON DURUM!

Al Jazeera'de bir muhabiri canlı yayında şu bilgileri aktardı: Şu an hava saldırısı kısmen hafifledi ama yer yer devam ediyor. Savaş başladığından bu yana böyle bombardıman görmedik. Kassam Tugayları'nın açıklamasını ileten muhabir, "İsrail kara saldırısı başlattı, bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor." ifadelerini kullandı.

İSRAİL KANAL 14 tv
"Bu gece ordumuz için hayal kırıklığı. Askerlerimizin hayatları ile kumar oynadılar." 

İsrail medyasından Kanal 14'e konuşan askeri analist: "Görünüşe göre Gazze'deki ilk saha testi hayal kırıklığı oluşturdu. Netanyahu Hükümeti, kumar masasında askerlerin hayatlarıyla bahis oynuyor."

Hava kuvvetlerinin Gazze’de sıkışan askerlerimize hiç bir yardımı olmadı. Karada yenilginin hıncını sivilleri vurarak çıkarmaya çalışıyorlar. 
İsrail ordusundan 4 asker, Gazze Şeridi'nde yaşadıkları psikolojik bunalım sonrası intihar etti.

 

Güncellenme Tarihi : 29.10.2023 10:25

İLGİLİ HABERLER