Gündem
  • 30.5.2024 11:02

İsrail istatistik kuruluşu : Ordudan firarda benzeri görülmedik artış var

İsrailli bir örgüt: İşgal ordusuna katılmayı reddedenlerin sayısında eşi benzeri görülmemiş bir artış var. İşgal ordusuna katılmaktansa hapis cezasını tercih ediyorlar.

29 Mayıs 2024 Çarşamba günü, İsrailli sol bir örgüt, İsrail işgal ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde devam eden savaşı sırasında İsrail işgal ordusunda hizmet etmeyi reddedenlerin sayısında benzeri görülmemiş bir artış olduğunu ortaya çıkardı. 
İsrail Kendi saflarında hizmet etmeyi reddedenlere hapis cezası veriyor. Firariler buna rağmen hapse razı oluyor.

İsrailli "Sınır Var" örgütü, "X" platformunda yaptığı paylaşımda, askerlik yapmayı reddedenlerden Sophia Orr'un bir konuşmasını aktardı.

Orr, "Eğer bu insanlık dışılaştırmanın tam bir sessizlik içinde devam etmesini engellerse, bedelini ödemeye ve hapishanede kalmaya hazırım" diyor ve ekliyor: "Hapishaneden bile şunu söylemeliyim ki, onlar (Filistinliler) insandır."

Örgüte göre yetkililer, Orr'u askerlik yapmayı reddetmesi nedeniyle bir süre cezaevinde tuttu.

Orr şunları da ekledi: "Adaletsizliklerin işlendiği görevleri yerine getiren bir ordu ile faaliyeti tamamen adaletsizlik olan bir ordu arasında büyük bir fark vardır ve bu (İsrail) ordusu savunma amaçlı değil, fetih ve baskı amaçlıdır."

“Bir Sınır Var” 1982 yılında kuruldu ve web sitesine göre “(askerlik hizmetini) reddedenleri desteklemeyi amaçlayan siyasi bir hareket”.

Örgüt, "demokratik bir ülkenin her vatandaşının orduda görev yaparken kırmızı çizgilerinin ne olduğuna ve bu çizgileri aşan eylemlere karar vermesi gerektiğine" inanıyor.

Ayrıca şunları ekledi: "Orduda hizmet etmeyi reddeden ve alternatif bir vatan hizmeti arayan hareket mensuplarının yanı sıra, işgale ve savunma amaçlı olmayan savaşlara karşı olanlar da var."

İnternet sitesine göre örgüt, "kamuoyunu gönüllü savaşlara ve Filistin topraklarının işgaline karşı etkilemeyi" amaçlıyor.

büyük sayılar

Aynı şekilde İbranice haber sitesi "Zaman Israel", "Sınır Var"ın şu sözlerini aktardı: "Son aylarda hükümetin Filistinlilere yönelik politikasını protesto etmek için zorunlu askerliği reddeden solcuların sayısında artış oldu."

Gazze'deki savaş, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 117.000'den fazla Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu ve yaklaşık 10.000 Filistinli, çocukların ve yaşlıların hayatına mal olan kitlesel yıkım ve kıtlığın ortasında kayboldu.