Gündem
  • 16.6.2024 22:00

İsrail ordusu Netanyahu ve bakana sormadan Gazze'de askeri faliyetlerini duraksattı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bugün insani yardımların geçişinin artırılması için Gazze’nin güneyinde 08.00-19.00 saatleri arasında, aksi bildirilene kadar askeri faaliyetlerin durdurulacağını duyurdu. Ancak İsrail medyası Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Galant'ın bu karardan habersiz olduğunu yazdı. İsrailli bakanlar ise karara tepkili...

İsrail'den Gazze'de "yerel ve taktiksel ara" kararı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 254 gündür devam ederken, İsrail ordusu, "insani yardımların hacmini arttırmak" amacıyla Gazze’nin bir kısmında saldırılarına ara vereceğine duyurdu. Ordu tarafından yapılan açıklamada, "Gazze'ye giren insani yardım hacmini arttırmak amacıyla, BM ve uluslararası kuruluşlarla yapılan ek görüşmelerin ardından Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan Selahaddin Yolu’na ve oradan da kuzeye giden yol boyunca, ikinci bir duyuruya kadar her gün saat 08.00'den 19.00'a kadar insani yardım amaçlı askeri faaliyetlere yerel ve taktiksel bir ara verilecektir” denildi.

 

BM, KARARDAN MEMNUN

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ordusunun saldırılarına ara verme kararından memnun olduğunu belirterek, insani yardımların artırılması için daha fazla "somut önlem" alınması çağrısında bulundu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke yaptığı açıklamada, söz konusu duyuruyu memnuniyetle karşıladıklarının belirterek, karar alınsa da henüz ihtiyaç sahiplerine daha fazla yardım ulaştırılamadığını aktardı.

İsrailli bakanlardan IDF'nin kararına tepki

İsrail'in aşırı sağcı bakanı Ben-Gvir, İsrail ordusunun aldığı çatışmaları durdurma kararını sert bir şekilde eleştirdi. Dün 10 İsrail askerinin öldürülmesinin ardından alınan kararın İsrail savaş kabinesi tarafından onaylanmadığını söyleyen Ben Gvir Gazze'ye gönderilen yardımların kesilmesi için çağrıda bulundu.

İsrail'in aşırı sağcı maliye bakanı Bezalel Smotrich de "taktiksel duraklamayı" eleştiren meslektaşı Ben-Gvir'e katıldı. Smotrich, X'teki bir gönderisinde, neredeyse tüm insanların gıda sıkıntısı çektiği Gazze'ye yapılan yardımın büyük kısmının Hamas'a hizmet ettiğini ve dolayısıyla savaşın uzamasına yol açtığını iddia etti.

Ordu duraksama kararı aldı, Netanyahu ve Galant'ın haberi yok

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bu sabah insani yardımların geçişinin artırılması için Gazze’nin güneyinde 08.00-19.00 saatleri arasında, aksi bildirilene kadar askeri faaliyetlerin durdurulacağını duyurdu. Ancak İsrail Ordu Radyosu'na göre, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant bu kararla ilgili bilgilendirilmedi ve onay da vermedi. İsrailli N12 haber kuruluşu da Başbakan Binyamin Netanyahu'nun da bu karardan habersiz olduğunu duyurdu.

Güncellenme Tarihi : 16.6.2024 22:07

İLGİLİ HABERLER