Gündem
  • 10.7.2024 00:46

İsrail ordusunda savaşan Türk vatandaşları vatandaşlıktan çıkarılacak

TBMM Türk vatandaşı İsrail askerlerinin vatandaşlıktan çıkarılmasını görüşecek..

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk vatandaşı olan ve İsrail için askerlik yapan kişilerin vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin kanun teklifini bugün oylayacak.

Mine Gümüşkaya sosyal medyada paylaştığı fotolar

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Türk vatandaşı İsrail askerlerinin vatandaşlıktan atılmasına ilişkin kanun teklifini bugün görüşecek.

HÜDA PAR tarafından TBMM'ye sunulan kanun teklifi kapsamında, Türkiye'den İsrail'e giderek Gazze'deki saldırılara katılan çifte vatandaşların mal varlıklarına el konulması, vatandaşlıktan çıkarılmaları ve müebbet hapisle cezalandırılmaları gündeme gelecek.

Vatandaşlık Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören teklife göre; evrensellik ilkesinin, ilgili kanunda düzenleniş şekline göre bahsi edilen maddede sayılan suçların ülke dışında işlenmesi halinde, failin ve mağdurun vatandaşlığına bakılmadan, failin Türkiye'de bulunması da gerekmeden hakkında Türk kanunları uygulanabilecek.

Bu nedenle, belirtilen suçlar yurt dışında bir yabancı tarafından yabancılara karşı işlenmiş olsa ve failin kendisi de yurt dışında bulunsa dahi, Türkiye'de cezai kovuşturmaya konu olabilecek.

Teklifin görüşülmesi kabul edildi

Bugün mecliste yapılan oylamada, teklifin Genel Kurul gündemine alınması kabul edildi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, kararın ardından şu ifadeleri kullandı:

"28 Aralık 2023 tarihinde TBMM Başkanlığına sunmuş olduğumuz 2/1895 Esas numaralı Soykırım suçuna iştirak edenlerin cezalandırılması, vatandaşlıklarının kaybettirilmesi ve malvarlıklarına el konularak Aile ve Gençlik Fonu'na devredilmesine ilişkin Kanun teklifimizin İçtüzük'ün 37'nci maddesine göre doğrudan Genel Kurulun gündemine alınmasına ilişkin önergemiz kabul edildi.

Destek veren AK Parti, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Deva Partisi ve Yeniden Refah Partisi gruplarına ve sayın vekillere teşekkür ederim.

Dileğimiz Kanun Teklifi'mizin Meclis tatile girmeden önce görüşülüp oy birliğiyle kanunlaşmasıdır."


Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Mine Gümüşkaya adlı Türkiye vatandaşı kullanıcı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik operasyonlarına katılmak için bölgeye gideceğini ifade etti.

İsrail savaş gönüllüsü Urfalı kadın yine gündemde - Ajans Urfa

Şanlıurfa Halfeti doğumlu Sabiha İrem Çevik

İsrail askeri kız Urfalı mı? - Habererk, Güncel Son Dakika Haberleri

 

İsrail askeri Şanlıurfalı Sabiha! O efsane gerçek mi çıkıyor?.. - Internet  Haber

Gümüşkaya, ''Aldığım karar üzerine gönüllü olarak İsrail Savunma Kuvvetleri'ne katılma kararı aldım, bir süre buralarda olmayacağım, eminim zafer bizim olacaktır'' ifadelerine yer verdi.

 

Mine Gümüşkaya

 

İsrail asıllı olduğu iddia edilen Türkiye vatandaşı Gümüşkaya’nın İsrail ordusuna ait üniformalı ve üzerinde İbranice roketlerin olduğu roketleri paylaşması dikkat çekti.

 

 

Mine Gümüşkaya sosyal medya hesabından

 

Kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturan kadının paylaşımına çok sayıda tepki geldi. Bazı sosyal medya kullanıcısı yapılan paylaşıma 'Bu kadın, Türk halkını temsil etmiyor' diyerek tepki gösterdi.

“İSRAİL’DE EN AZ 100 BİN TÜRK YAHUDİSİ ÇİFTE VATANDAŞ VAR”

Şimdi soru şu:

İsrail’de savaş ve insanlık suçu işlenirken, İsrail ordusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudiler de yer alıyor mu?

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırının başlamasından iki gün sonra yüksek yargı kurumlarından birindeki hukukçu olan dostum beni uyarmıştı. Yaklaşık 50-60 yıldan beridir Türk Musevilerinin İsrail’e gidip yerleştiklerini ama Türk pasaportlarını da devam ettirdiklerini, yani çifte vatandaş olduklarını hatırlatarak “Sayıları bana göre bugün en az 100 bin civarında. Bu vatandaşlarımızın çocuklarının, bir insanlık suçunun, savaş suçunun işlendiği Gazze’ye yönelik operasyonlarda yer almaları mümkün, bu engellenmelidir” dedi.

İSRAİL ORDUSUNDAKİ TÜRKİYE VATANDAŞI YAHUDİLER NE KADAR?

Hukukçu dostumun tahminine göre şu anda İsrail ordusunda da fiilen görev yapan en az 3 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudi olabilir.

Çok çarpıcı bir iddiaydı ve kafamda pek soru belirdi.

İsrail’de çifte vatandaş olan, yani aynı zamanda İsrail ve Türk pasaportları taşıyan 100 binden fazla Türk Yahudisi ikamet ediyor olabilir mi?

Bu mümkün.

Ben İsrail’e gittiğimde Tel Aviv’in büyük yerleşim bölgelerinden Batyam’daki sahilde onlarca gazinoyu görünce şaşırıp kalmıştım. Çünkü hepsinde de Türkiye’de adını bile duymadığımız şarkıcı ve türkücüler dâhil, onlarcası sahne alıyordu. İbrahim Tatlıses ve Özcan Deniz’in yüzbinlerce hayranının olması da bunun göstergesi. Yanı sıra yine Tel Aviv yakınındaki

100 bin nüfuslu Ra’anana, 2000’li yılların başından itibaren Türkiyeli Yahudilerin İsrail’de yeni yaşamlarını kurmayı tercih ettikleri yerlerin başında geliyor.

Güncellenme Tarihi : 10.7.2024 11:24

İLGİLİ HABERLER