Gündem
  • 19.6.2024 17:44

İsrail'e casusluk yaptığı belirlenen Hollanda milletvekili hükümetten men edildi

Hollandalı siyasetçi, İsrail adına casusluk yaptığı iddiasıyla hükümetten men edildi

İsrail doğumlu, aşırı sağcı Hollandalı siyasetçi Gidi Markuszower, Hollanda Ulusal Güvenlik Servisi'nin (AIVD) 46 yaşındaki kişinin hassas bilgileri "yabancı bir güce" ilettiği yönündeki endişelerinin dile getirilmesinin ardından yeni Hollanda hükümetinde görev alamayacak. ”. Söz konusu yabancı gücün İsrail olduğuna inanılıyor.

Gidi Markuszower, Wilders' trouwste soldaat, mag nu proberen de  PVV-migratieagenda uit te voeren | de Volkskrant

Markuszower'in iltica ve göç bakanlığı pozisyonuna adaylığını geri çekme kararı, başlangıçta Özgürlük Partisi'nin (PVV) kendisini bu göreve aday gösterdiği Başbakan Geert Wilders tarafından açıklandı.

Uzun süredir üst düzey bir PVV yetkilisi olan Markuszower, Avrupa'da aşırı sağda öne çıkan ve Avrupalı ​​aşırı sağ, İsrail ve Siyonizm arasında büyüyen ittifakın altını çizen birkaç Yahudi politikacıdan biri. İsrail'in devlet ideolojisi, Müslüman karşıtı nefret uzmanları tarafından dünya çapındaki İslamofobinin beş sütunundan biri olarak kabul ediliyor. Diğer dördü ise neo-muhafazakarlık, siyasi ve medya kuruluşları, aşırı sağ hareketler ve kurumsal çıkarlar dahil fikir ve kurumların bağlantı noktasıdır.

Gidi Markuszower hoeft Kamerlidmaatschap niet in te trekken: meerderheid  wil geen debat | de Volkskrant

Bu, Markuszower'ın Hollandalı yetkililerin incelemesine maruz kaldığı ilk sefer değil. 2010 yılında AIVD tarafından olası bir güvenlik tehdidi olarak işaretlendikten sonra milletvekili adaylığını geri çekmek zorunda kaldı. Eski İçişleri Bakanı Ernst Hirsch Ballin'in, Markuszower'in adaylığını sunmaları halinde PVV'ye karşı harekete geçmekle tehdit ettiği bildirildi.

Son raporlar, Ballin'in Wilders'e bir mektup göndererek onu, AIVD'nin Markuszower'in, genellikle İsrail olduğu varsayılan bir "yabancı güce" bilgi aktardığına inandığı konusunda uyardığını öne sürüyor. Hollanda'da büyüyen Markuszower, kariyerine İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Likud Partisi'nin Hollanda sözcüsü olarak başladı ve İsrail'e destek ve Müslüman göçüne karşı muhalefeti siyasi platformunun temel unsurları haline getirdi.

Markuszower'ı hükümetten men etme kararı, Wilders üzerinde, AIVD'nin özgeçmiş araştırmasının bulgularını açıklaması ve Markuszower'in hassas ulusal güvenlik bilgilerine erişebildiği Hollanda senatosunda varlığını sürdürmesini haklı göstermesi yönünde baskı oluşturdu.

Markuszower'in İsrail'e gizli bilgi aktardığı iddiasının birçok tarihi örneği var. Örneğin eski bir ABD Donanması istihbarat analisti olan Jonathan Pollard , 1985 yılında gizli bilgileri İsrail'e ilettiği için tutuklandı. Pollard birkaç yıl boyunca İsrail istihbaratına binlerce gizli belge sağladı. 1987'de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve 30 yıl hapis yattıktan sonra 2015'te şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı. Şu anda ulusal bir kahraman olarak "evinde" karşılandığı İsrail'de yaşıyor.

Mısır doğumlu İsrailli casus Eli Cohen , 1960'lı yıllarda Suriye hükümetinin en üst kademelerine sızmıştı. Altı Gün Savaşı sırasında istihbarat katkıları çok önemliydi. Suriyeli yetkililer tarafından keşfedilen Cohen, 1965 yılında yakalanıp idam edildi.

Eski bir ABD Ordusu mühendisi olan Ben-Ami Kadish , 2008 yılında nükleer silahlar ve savaş uçakları hakkındaki bilgiler de dahil olmak üzere gizli belgeleri 1980'lerde İsrail'e iletmekle suçlanmıştı. Kadish suçunu kabul etti ve para cezası ve ev hapsini içeren bir ceza aldı.

Eski bir Pentagon analisti olan Lawrence Franklin , 2000'li yılların başında gizli bilgileri Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) aracılığıyla İsrail'e iletmekle suçlandı. 2006 yılında mahkum edilen Franklin, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, daha sonra 10 ay ev hapsine indirildi. Buna rağmen, AIPAC'ın ABD'li politikacıların İsrail adına lobi faaliyetleri yürütmesi için finansman sağlanmasında hâlâ kilit bir rol oynamasına izin veriliyor.

FBI tercümanı Shamai Leibowitz, 2010 yılında gizli belgeleri bir blog yazarına sızdırmaktan suçlu bulunmuştu. Her ne kadar eylemlerinin yanlışları açığa çıkarmayı amaçladığını iddia etse de, belgelerin niteliği İsrail'in potansiyel çıkarlarına ilişkin endişeleri artırdı. Leibowitz 20 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Amerikalı psikiyatrist Dr. Robert Soblen, 1960'ların başında İsrail'e bilgi ilettiği için casusluk yapmaktan suçlu bulunmuştu. Daha büyük bir casus çetesinin parçası olan Soblen, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ancak İsrail'e kaçtı. Başlangıçta sığınma hakkı verildi, daha sonra ABD'ye geri gönderildi. Soblen, iade edilmekten kaçınmak için 1962'de intihar etti.

Pek çok gözlemciyi şaşırtmaya devam eden şey, İsrail'in ana müttefiki ve hamisi ABD hakkında casusluk yapmaktan mutluluk duymasıdır. Ve Washington İsrail'in melodisiyle dans etmeye devam ediyor.

Güncellenme Tarihi : 19.6.2024 18:02

İLGİLİ HABERLER