Gündem
  • 4.12.2023 21:36

İsrailli rehinelerin veda ederken sarılmaları ve gülüşmeleri İsrail'i bitirdi

Sarılmalar, gülümsemeler İsrail propagandasını çökertmeye yetti

İsrail propagandasının normal insan etkileşimi eylemleriyle (öpücük göndermek, el sallamak veya sadece gülümsemek) yenilgiye uğratılabilecek kadar kırılgan olduğunu kim düşünebilirdi?

Rehine takasında beşinci gün! İsrail ve Hamas arasında rehineler karşılıklı  olarak serbest bırakıldı

Normal insan etkileşimleri: el sıkışmalar, gülümsemeler, öpücükler ve sırt sıvazlamalar. Bu, İsrail propagandasını tüm dünyanın gözü önünde paramparça etmeye yetti. 

Bu videolarla Direniş hareketi, sosyal medyadaki kullanıcıların ilgi odağı haline geldi; kullanıcılar videolardan ekran görüntüleri alıp görüntülere yorum yapan ve paylaşanlar, Hamas'ın tutsaklara davranışını överek, hatta şaşkınlıklarını dile getirerek yorum yaptılar. Esirlerin, Hamas savaşçılarına, hepsinin iyi durumda ve sağlıklı olduğunu kanıtlayacak kadar açık işaretlerle veda ettikleri fikri üzerine birleştiler..

Serbest bırakılan İsrailli rehine: Hamas bize iyi davrandı

Videolarda esirlerin geniş gülümsemelerle veda ederken Direniş savaşçılarına "teşekkür ederim" dediği görülüyor.

Bu gülümsemeler İsrail işgalini çılgına çevirdi.

Bir gülümseme yüzünden deliriyorum

Sosyal medyadaki “İsrail” yanlısı kullanıcılar çaresiz kaldı. Yapmalılar. Sonuçta Filistin Direnişini şeytanlaştırmaya yönelik milyarlarca dolar değerindeki kampanyalar boşa gitti. Şimdi propagandalarında değişiklik yapmaları gerekiyor. Nasıl? Mübadele sırasında yaşananları Stockholm Sendromu'na, Direniş'in baskısına ve diğer benzer nedenlere bağladılar. 

Hamas'ın serbest bıraktığı 85 yaşındaki rehinenin sözleri İsrail'i rahatsız  etti | Independent Türkçe

İsrail cephesi Sahte söylemlerini öne çıkarmak adına videoları kendi tercihlerine göre düzenlemeye, fotoğrafları bağlamlarının dışına çıkarmaya, haber ve resim uydurmaya çalıştılar.

Bunun güzel bir örneği, İsrail Cumhurbaşkanı'nın eski Uluslararası Medya Danışmanı Isaac Herzog Eylon Levy'nin X hakkındaki gönderisidir.

Hamas'ın esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin videolarından birinin 5 saniyelik bölümünü şu başlıkla yayınladı: "Yahudi kadınlarıyla uğraşmayın."

Videoda bir kadının ciddi yüz ifadeleriyle Hamas savaşçılarından biriyle konuştuğu sadece 5 saniye görülüyor. Levy, aynı kadının gülümsediği ve Direniş savaşçılarına veda ettiği kısmı kesmiş gibi görünüyordu.

Gönderinin altında, birçok kişi Levy'nin görüntülerini yanlış bir şekilde çerçevelediğini ve bağlamının dışına çıkardığını söyleyerek çürüttü.

Siyasi analist Yaniv Peleg, Israel Hayom gazetesindeki bir makalede , bu tür görüntülerin televizyonda yayınlanmasının “İsrail için zararlı olduğunu” itiraf etti.

Başka bir siyasi analist olan Maya Lecker, Haaretz'de şunları yazdı : "Birçok Filistin yanlısı etki sahibi ve sosyal medya kullanıcısı - çoğu İsrail ve Filistin dışından - rehinelerin her gece teslim edilmesini insanlık ve ahlakın yürek ısıtan halka açık gösterileri olarak görüyorlar Hamas militanları tarafından."

Yazar Michael Bachner, Times of Israel'deki bir yazısında Hamas'ın tutsakları gülümsemeye ve kameralara el sallamaya nasıl zorladığını anlatıyor. Sadece bu değil, aynı zamanda Hamas'ın Danielle Alone adlı bir rehineyi Gazze'deki olağanüstü insanlıklarından dolayı Hamas savaşçılarına teşekkür eden bir mektup yazmaya "zorladığını" da iddia etti.

Yazar iddialarını destekleyecek tek bir delil bile sunmuyor. Bütün eseri öfkeli bir İsrail yanlısı propagandacı gibi yankılanıyordu.

İsrailliler Hamas'ın propaganda savaşını kazandığını görüyor ve bu konuda hiçbir şey yapamıyorlar. Kartopu etkisi devam ediyor. Öfkelerinin bir başka nedeni de mahkumlara, tutuklulara veya rehinelere yönelik muameleyi asla bu şekilde algılamamaları. Zulüm, insanlık dışılık, vahşet ve işkence onların göbek adıdır.

Keskin fark

Biraz durup, özgür bırakılan Filistinli tutsaklarla İsrailli tutsakların koşullarına baktığımızda aradaki farkın çarpıcı olduğu açıkça görülüyor.

İsraa Jaabis'in yüzü ve elleri tamamen yanarak serbest bırakıldı. Özgürlüğe kavuşan birçok Filistinli kadın, Al Mayadeen'e , tutuklulukları sırasında katlandıkları bitmek bilmeyen işkenceler hakkında konuştu .

Güncellenme Tarihi : 4.12.2023 21:47

İLGİLİ HABERLER