Spor
  • 10.6.2023 12:24

İstanbul’da tek boş oda kalmadı!

İstanbul'da Şampiyonlar Ligi Finali için otellerin çoğu doldu. Olimpiyat Stadı çevresindeki otellerde tek bir oda bile boş kalmadı. Turistler, ortalama 2000 euro harcama yapacak.İstanbul bugün Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ne kilitlendi. Özellikle stad çevresinde tek bir boş oda kalmazken, oda fiyatları da karaborsaya düştü.

Turizm sektörünün önde gelen isimleri Şampiyonlar Ligi için seyahat edenlerin ağırlıklı olarak orta ve üst gelir grubundan olduğunu belirterek, "Futbolsever ortalama 1.500 ila 2.000 bin euro harcama yapıyor" dedi.Turistler, Türkiye'nin tarihi ve turistik yerlerini Sultanahmet ve Eminönü gibi yerleri gezerken, kalacak yer olarak ise stada yakın bölgeleri tercih etti. Bu nedenle Arnavutköy-Başakşehir-İkitelli bölgesindeki otellerde neredeyse boş oda kalmadı.Sektör temsilcileri 75 ila 80 milyon euro bandında beklenen ekonomik kazancın 100 milyon euroyu geçtiğini ifade etti. Final için 50 bine yakın futbolseverin ortalama iki gece konaklamalı olarak İstanbul'a geldiği belirtiliyor.

FİYATLAR 4 KAT ARTTI

Havalimanı sonrası bölgede çok sayıda otel inşa edilmesine rağmen bütün odalarını dolduran bölge otellerinde fiyatlar da katlandı. Geceliği 50 euro olan bazı otellerde son boş odalar 200 eurodan gitti. UEFA Champions League ana sponsoru olan şirketin araştırmasına göre, taraftarlar, gittikleri şehirlerde ortalama 3 gece konaklıyor ve kişi başı toplam ortalama 855 euro kartlı harcama yapıyor. Kartsız harcamalar ile birlikte bu rakam 1.500 euroyu aşıyor.

Güncellenme Tarihi : 10.6.2023 12:28

İLGİLİ HABERLER