Spor
  • 1.10.2022 09:57

İstatistikler öyle diyor! Beşiktaş başlıyor Fenerbahçe bitiriyor

Beşiktaş, bu sezon geride kalan 7 haftada ilk yarılarda iyi bir performans ortaya koyuyor. Siyah-beyazlı ekip, gollerin büyük bir bölümüne ilk yarılarda ulaştı. Fenerbahçe ise her iki yarıda da gol bulmakta zorluk çekmedi. Sarı-lacivertliler, attığı 20 golün 11’ini ilk yarılarda, 9’unu ise 2. yarılarda buldu.

Süper Lig’in 8. haftasında yarın oynanacak maçta rakip olacak Beşiktaş ile Fenerbahçe’nin, ligin geride kalan bölümündeki istatistikleri dikkat çekti.

Beşiktaş, 7 haftada ilk yarılar ile ikinci yarılar arasında çok farklı bir performansa imza attı. Siyah-beyazlı ekip, rakip fileleri 16 kez sarsarken, bu gollerin çok büyük bir bölümüne ilk yarıda sevindi. Beşiktaş’a göre ligde bir maçı eksik Fenerbahçe ise rakibinin aksine her iki yarıda da gol buldu. Sarı-lacivertliler, attığı 20 golün 11’ini ilk yarılarda, 9’unu ise 2. yarılarda buldu.

Beşiktaş ile Fenerbahçe, savunma performanslarıyla da dikkat çekti. Sarı-lacivertli ekip, müsabakaların ilk yarılarında kalesinde sadece 1 gol gördü. Mücadelelere etkili başlayan Beşiktaş ise kalesinde gördüğü 10 golün 7’sini maçların 2. yarılarında ağlarında gördü.

16 golün 12'si ilk 45'te

Beşiktaş, bu sezon geride kalan karşılaşmaların ilk yarılarında etkileyici bir performansa imza attı. Siyah-beyazlılar, 7 karşılaşmada rakip filelere attığı 16 golün 12’sini ilk yarılarda buldu. Beşiktaş, bu 12 golün 3’ünü ilk 15 dakikalarda bulurken, 16-31. dakikalar arasında ise etkileyici bir performansa ulaştı. Siyah-beyazlılar, bu sürede rakip filelere 5 gol göndermeyi başardı. Beşiktaş, ilk yarının son bölümünde ise rakip fileleri 4 kez sarstı. Valerien Ismael’in takımı, kalan 4 golünü ise 2. yarılarda buldu.

Siyah-beyazlılarda 3 golün yanı sıra 4 de asisti bulunan Wout Weghorst takımının hücum yükünü sırtlıyor.

Fenerbahçe iyi bitiriyor

Fenerbahçe, bu sezon geride kalan maçların hem başında hem de sonunda iyi bir performans ortaya koydu. Ligde bir maçı eksik sarı-lacivertliler, 6 maçta rakip filelere 20 gol göndererek büyük bir başarıya imza attı. Teknik direktör Jorge Jesus’un öğrencileri, attıkları bu 20 golün 11’ini ilk yarılarda, 9’unu ise ikinci yarılarda kaydetti. Her iki yarıda da gol yollarında etkili olan Fenerbahçe, devrelerin başlarında ve sonlarında ise dikkati çeken bir istatistik ortaya koydu. Maç başlarında 2 gole imza atan Fenerbahçe, ikinci yarının başlarında ise 3 gole ulaşarak, düdüğün ardından geçen ilk 15 dakikada 5 gol kaydetmiş oldu. Sarı-lacivertliler, ilk yarıların son 15 dakikalık kısmında 6, ikinci yarıların son 15 dakikalık kısmında ise 5 gol atarak son bölümlerde 11 gol kaydetti.

Fenerbahçe’de Süper Lig’de 7 gol ve 2 asistle oynayan Valencia öne çıkıyor.

Kartal savunmada düşüyor

Beşiktaş, ikinci yarıda kalesini korumakta zorlanıyor. Bu sezon ligin ilk müsabakası olan Kayserispor maçı dışında tüm maçlarda gol yiyen siyah-beyazlılar kalesinde 10 gol gördü. Beşiktaş, bu gollerin 7’sine ikinci yarılarda engel olamadı.

Beşiktaş, ikinci yarılarda yediği 7 golün ise önemli bir bölümünü son 10 dakikalık bölümde kalesinde gördü. İkinci yarının ilk bölümünde 1 gole engel olamayan siyah-beyazlılar, son 10 dakikada ise 5 gol yedi.

Beşiktaş’ın ikinci yarıda yediği bir diğer gol ise son 30 dakikada gerçekleşti.

Fenerbahçe'de defans rüzgarı

Süper Lig’de geride kalan 6 maçta toplam 6 gol yiyen Fenerbahçe, 3 maçta ise kalesini gole kapadı. Jesus’un öğrencileri, Beşiktaş’ın en etkili olduğu ilk yarılarda kalesinde 1 gol gördü.

Geride kalan haftalarda ilk yarının ilk 15 dakikası ile son 15 dakikasında henüz gol yemeyen Fenerbahçe, ikinci yarıda dikkati çeken bir başka istatistiğe ulaştı.

Sarı-lacivertliler, gol yollarında en etkisiz olduğu 60 ile 75. dakikalar arasında, en çok gol yediği dakikaları da yaşadı. Fenerbahçe, 60 ile 75 arasında ise 4 gole engel olamadı. Sarı-lacivertliler, son 15’te gol yemedi.

İLGİLİ HABERLER