Gündem
  • 2.7.2022 21:43

İşte Rusya'nın ABD'den istediği adam!

Rus basını, Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li basketbol yıldızı Brittney Griner'in Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edilebileceğini iddia ediyor. Peki Viktor Bout kimdir ve Rusya için neden bu kadar önemli? İşte dikkat çeken detaylar...

Rusya'da gözaltına alınan iki Amerika vatandaşının kaderi, ABD hükümetinin alması gereken kritik bir karara bağlı. Kararın odak noktasındaki isim ise “Ölüm Tüccarı” lakabı ile tanınan Viktor Bout.

RUSYA UZUN SÜREDİR BASKI UYGULUYOR

ABD vatandaşlarını öldürmek için komplo kurmak ve Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'ne (FARC) silah satmaktan suçlu bulunan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus vatandaşı Viktor Bout, aslında eski bir Sovyet askeri tercümanı. Kendisi şu anda ABD'nin Illinois eyaletindeki orta güvenlikli bir hapishanede cezasını çekiyor.

Küçük İşletmeler İçin %50 Devlet Teşvikli Yemek KartıTicket Restaurant Yemek Kartı

Şirket Akaryakıt Giderlerinde Tasarruf EdinMultiPetrol

Bout'un mahkumiyetini "yasadışı" olarak nitelendiren Kremlin'in onun serbest bırakılması için uzun süredir ABD hükümetine baskı uyguladığı biliniyor.

DİKKAT ÇEKEN TAKAS İDDİASI

ABD Başkanı Joe Biden Ankara'da gerçekleştirilen takas için çok zor kararlar vermek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Rus basınında bu hafta çıkan haberlerde 55 yaşındaki Bout'un, Rusya'da tutuklu bulunan WBNA yıldızı Brittney Griner ve eski ABD askeri Paul Whelan ile takas edilebileceği ileri sürüldü.

ABD ve Rusya arasında geçtiğimiz Nisan ayında da dikkat çeken bir anlaşma yapılmış ve Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li eski asker Travor Reed (30) ile ABD'de tutuklu Rus pilot Konstantin Yaroşhenko takas edilmişti.

ABD ve Rusya'dan gelen talepler üzerine söz konusu takas Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) koordinesi ve gözetiminde gerçekleşti ve Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yapıldı.

Gözden Kaçmasın

ABD ve Rusya arasındaki takas MİT koordinesinde gerçekleştiHaberi görüntüle

BOUT NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Bout dünyanın en tehlikeli ve yoksul yerlerinde silah ticareti yaptıktan sonra 2008 yılında ABD ve Tayland'ın ortak düzenlediği bir operasyonla Tayland'da yakalandı ve ABD'de hakim karşısına çıkarıldı.

Afganistan'da Taliban'dan, Libya'da Muammer Kaddafi'ye kadar birçok bağlantısı olduğu öne sürülen Bout'un askeri istihbarat açısından kilit bir isim olduğu konuşuluyor.

Ayrıca birçok kaynak Bout'un Rus hükümetiyle uluslararası silah kaçakçılığı dünyasında bir yer edinmesini sağlayan bağları olduğu iddia ediyor.

İLGİLİ HABERLER