Dünya
  • 27.8.2023 21:54

İtalya'yı fareler bastı! 'Şehirde Romalıdan çok fare var'

İtalya'nın başkenti Roma'da, tarihi ve turistik bakımdan büyük bir öneme sahip olan Kolezyum çevresinde şu günlerde 'fare istilası' sorunuyla karşı karşıya. Ülkenin gurur kaynaklarından biri olan Kolezyum'un etrafında son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan fare görüntüleri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan 'dünyaya rezil oluyoruz' tarzındaki eleştiriler, bölgede olağanüstü bir temizlik çalışmasının başlatılmasına sebep oldu.

Son günlerde turistler ve Roma yerlilerinin sosyal medya platformlarında paylaştığı görüntüler, antik amfitiyatro Kolezyum ve çevresindeki fareler konusunda tartışmalara neden oldu. 'Fare Alarmı' gibi başlıklar altında yayımlanan mesajlar ve haberler, ülkenin en popüler turistik noktalarından birinin bu tür bir meseleyle gündeme gelmesine yönelik eleştirilere yol açtı. Bu eleştiriler, muhalif çevrelerden ve otel işletmecileri gibi kesimlerden tepki aldı.

Otelciler Federasyonu Federalberghi, bu görüntülerle 'tüm dünyaya karşı rezil olunduğu' gerekçesiyle karar alıcıları eleştirdi.

Roma Belediyesi yönetiminde muhalefette olan Lig partisinden Senatör Claudio Durigon da “Roma her türlü atıkla dolu bir açık hava çöp alanına dönüşmüş durumda” dedi.

Tepkiler üzerine Roma Belediyesi dün, Kolezyum ile çevresindeki Oppio Tepesi ve Domus Aurea bölgelerinde farelere karşı olağanüstü temizlik çalışması planlandığını açıkladı.

Belediye Başkanı Roberto Gualtieri ile Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano’nun da bir görüşme yaptığı ve fare istilası konusunda bir teknik heyet kurulması kararı aldığı belirtildi.

Belediyenin Atıklardan Sorumlu Meclis Üyesi Sabrina Alfonsi, paylaşılan görüntülerin ardından kemirgen kontrolü için önceki gece ve dün sabah 'olağanüstü bir müdahalede bulunulduğunu' açıkladı ve “Kolezyum’da durum tamamen kontrol altında” dedi.

Alfonsi, bu yaz aşırı sıcakların ve turistlerin bıraktığı çöplerin de fare sorununda etkili olduğunu söyledi.

'Kentte Romalıdan çok fare var'
Fare istilası haberleri sosyal medyadan ulusal basına da yayılırken kamu yayıncısı Rai, başkentte 'Romalıdan çok fare olduğunu' yazdı.

Rai’nin haberine göre Roma’da fare sayısının 7 milyonu aştığı hesaplanıyor, bu da kent sakini başına 2,5 fare düştüğü anlamına geliyor.

Yaklaşık 2 bin yıllık amfitiyatro Kolezyum, pandemi öncesinde yılda 7.5 milyondan fazla ziyaretçi çekiyordu.

Ülkede bu yıl turist sayısı açısından pandemi öncesi dönemin de üzerine çıkılmış olabileceği belirtiliyor.

Güncellenme Tarihi : 27.8.2023 21:55

İLGİLİ HABERLER