Gündem
  • 7.12.2023 12:27

İttifaksız kalan CHP Muharrem İnce'ye sarıldı..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İzmir için yeni bir plan yapıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce arasındaki görüşmede yerel seçimlerde iş birliği konusu ele alındı. Bu doğrultuda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Muharrem İnce'ye teklif yapılması üzerinde duruluyor.

Türkiye, yerel seçim atmosferine girdi ve siyasi partiler aday adaylık başvurularıyla başlayan süreçte bazı şehirler için adaylarını açıkladı.

Yıllardır CHP yönetiminde olan İzmir, en merak edilen şehirlerden biri oldu. Hatırlanacağı üzere, CHP'nin 2019'daki yerel seçimlerde ittifak yaptığı İyi Parti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Ümit Özlale'i belirlemişti.

İyi Parti'nin ittifak yapmama kararı sonrasında, CHP'nin İzmir'de hangi adayı göstereceği konusunda çalışmalar başladı.

Son olarak, İyi Parti'nin aday çıkarmama kararı sonrasında CHP yeni bir formül üzerinde durmaya başladı.

CHP, İzmir için Muharrem İnce formülü üzerinde duruyor

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, muhalefete "ittifak" çağrısı yapmıştı.

Bu çağrı sonrası CHP içerisinde dikkat çeken bir formül masaya yatırıldı.

Buna göre bu formül, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesi...

Konuya ilişkin Ekrem İmamoğlu ile Muharrem İnce, 1 Aralık Cuma günü görüşme gerçekleştirdi.

İmamoğlu ve İnce görüştü: Yerel seçimde iş birliği masadaydı

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü TV'de yaptığı açıklamalarda, bu görüşmede yerel seçimde iş birliği konusunun ele alındığını söyledi.

Saymaz, "Muharrem İnce birkaç hafta önce bütün muhalefete çağrı yapmıştı. Bunlardan birincisi sandık güvenliği ve işbirliği çağrısı yapmıştı. Bu çağrı CHP'de bir karşılık bulmuş. Öğrendiğim kadarıyla geçen cuma günü İmamoğlu ile Muharrem İnce görüştüler. Bu görüşmede ittifak meselesi de ele alındı." dedi.

Muharrem İnce de görüşmeyi doğrulayarak, Saymaz'a "Seçimde iş birliği meselesini ele aldık." dedi.

İnce ile Özel önümüzdeki hafta görüşecek

Muharrem İnce, gelecek hafta CHP Lideri Özgür Özel'le görüşüleceği de öne sürüldü.

Saymaz'ın aktardığına göre "Elbette iş birliğine sıcak bakıyorum" diyen İnce, "Ben muhalefetin elindeki kalelerin AK Parti'nin eline gitmesini istemem. Buna gönlüm razı olmaz. Bu bakımdan iş birliği önerisine açığım. Önümüzdeki hafta da görüşeceğiz." dedi.

 

ENSONHABER

Güncellenme Tarihi : 7.12.2023 12:38

İLGİLİ HABERLER