Asayiş
  • 9.7.2024 22:00

İzmir Gümrüğü'nde rüşvet operasyonu: Tam 50 milyon lira

İzmir'de Aliağa Gümrüğü ve gümrük müşavirliklerine yönelik geniş çaplı yolsuzluk baskınında, rüşvet ağına katıldığı belirlenen 78 kişi gözaltına alınırken yüksek miktarda döviz ve altın ele geçirildi.

İzmir'de gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonu, büyük rüşvet ağını ortaya çıkardı.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen operasyonda, yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkan meblağ, rüşvet ağının büyüklüğünü gözler önüne serdi.

8 ilde eş zamanlı baskın

İzmir Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Aliağa KOM Büro Amirliğince; yaklaşık bir buçuk yıldır “rüşvet” ve “görevi kötüye kullanma” soruşturması yürütülüyordu.

Bugün sabah saatlerinde, İzmir merkezli toplam 8 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

77 şüpheli gözaltına alındı

Bir buçuk yıldır süren teknik ve fiziki takibin ardından 139 şüpheli belirlenirken, bu şüphelilerin arasında 17 gümrük memuru, 1 TSE personeli, 35 farklı gümrük müşavirliği firmasının 40 şirket ortağı, yöneticisi, 15 farklı şirket müdürü, 47 şirket çalışanı yer aldı.

Operasyonda; 16'sı kamu görevlisi olmak üzere 77 şüpheli gözaltına alındı.

Yeri saptanamayan bir şüphelinin ise yurt dışında olduğu belirlendi.

Suçları tespit edildi

Aliağa Gümrük Muhafaza Müdürlüğünde görevli memurlar ile tespit edilen Gümrük Müşavirliği çalışanları arasında işlenen rüşvet suçları tespit edildi.

Rüşvet ağına karışan gümrük görevlilerinin; "gümrüklü alanda bulunan konteynırlarda öncelik sağlanması, kırmızı ve sarı hattan gelen konteynırların inceleme yapılmaksızın geçirilmesi, eksik beyanname ile muayene işleminin yapılması veya yapılmış gibi gösterilmesi, gümrük memurlarının şifreleri kullanılmak suretiyle ilgisiz kişilerce gümrük işlemlerinin yapılması, devletin alacağı vergi miktarının belirlenmesi veya ürünün ne olduğunun anlaşılması işlemi için laboratuvar ortamına gönderilmesi gereken ürünlerin gönderilmemesi" gibi maksatlarla “rüşvet” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarının işlendiği belirlendi.

Rüşveti 'masraf' adı altında aldılar

Belirlenen şüphelilerin hesap hareketleri ve birbirleri ile irtibatlarının tespiti için MASAK verileri ve telefon kayıtları incelendi.

Yapılan incelemelerde şüpheliler arasında son 5 yıla ait suça konu yaklaşık 25 milyon TL’lik hesap hareketi bulunduğu belirlendi. Şüpheli gümrük firmaları ve çalışanları tarafından, şüpheli gümrük personeline “masraf” adı altında para transferleri gerçekleştirildiği tespit edilirken, rüşvet suçunun, banka transferi haricinde altın ve döviz olarak elden ödeme şeklinde yapıldığı da yürütülen takip çalışmalarında ortaya çıktı.

Söz konusu meblağ yaklaşık 50 milyon TL

Rüşvet suçuna konu meblağın yaklaşık 50 milyon TL civarında olduğu değerlendirilirken, verilen rüşvet miktarının, gümrükteki işlemlerin uzaması durumuna ve elde edilecek vergisel veya maddi menfaate göre değişmekte olduğu da soruşturma sonucunda netlik kazandı.

Mal varlıklarına el konuldu

İzmir merkezli 8 ilde şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda ise; 56 bin 344 dolar, 16 bin 945 euro, 52 tam altın, 56 çeyrek altın, 6 yarım altın, 12 bilezik, 135 gram altın, 95 Sterlin ve 479 bin 400 TL ele geçirildi. Soruşturma kapsamında şüphelilerin tüm mal varlıklarına el konuldu.

Gözaltına alınan şahısların emniyetteki işlemleri sürüyor.

 

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Güncellenme Tarihi : 9.7.2024 22:09

İLGİLİ HABERLER